FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CUPA ROMÂNIEI

Antrenorul şi golgeterul echipei care a ŞOCAT în Cupa României sînt doi foşti stelişti

Articol de GSP - Publicat joi, 30 august 2012 00:00 / Actualizat joi, 30 august 2012 15:52

În turul 4 din Cupa României s-a înregistrat un scor formidabil. O echipă din al treilea eşalon, ACS Berceni a făcut istorie şi a umilit practic o echipă din Liga a II-a, CS Buftea. Scorul a fost 31-0, după ce la pauză tabela arăta 12-0.

Informaţia a fost anunţată în premieră pe site-ul GSP.ro şi preluată apoi de alte mari site-uri din Europa, printre care şi L'Equipe.

Printre remarcaţii partidei a fost Nicoale Ciochină, care a marcat de nouă ori!

Atacantul de 32 de ani şi-a început cariera la Steaua, fiind antrenată de Radu Troi, iar apoi a jucat la Concordia Chiajna, fiind condusă de un alt fost stelist, Liţă Dumitru. Practic tot trecutul său este legat de echipa din Bulevardul Ghencea.

Nu am mai dat în viaţa mea nouă goluri într-un meci. Bine, am jucat cu copii de 15 ani, dar a fost un meci oficial", a spus jucătorul pentru Click.

Cum s-a ajuns la această situaţie

CS Buftea a ajuns să piardă cu 31-0 deşi cu o zi în urmă oficialii clubului doreau să retragă echipa din Liga a II-a, însă au fost salvaţi în ultima clipă de nişte oameni de afaceri. Aceştia au preluat echipa şi au vrut să participe la meciul din cupă numai cu juniori de 16 ani.

Diniţă a vrut să oprească măcelul, nu şi jucătorii

Steliştii au în continuare legătură cu ACS Berceni. Antrenorul echipei este fostul vîrf al Stelei, Laurenţiu Diniţă. Acesta a vrut să stopeze umilinţa groznică a celor de la Buftea, însă jucătorii săi nu au acceptat.

„Eu mi-am văzut doar interesul. Ştiam că vor veni cu juniorii, dar le-am transmis jucătorilor mei să trateze partida serios. A ieşit scorul ăsta, dar nu ne-am gîndit să umilim pe cineva.
La pauză, cînd aveam 12-0, le-am zis jucătorilor s-o lase mai moale şi să ţină mai mult de minge. Am făcut şi toate schimbările. Nu m-a ascultat însă nimeni. În repriza a doua s-au dat 19 goluri", a mărturisit şi antrenorul celor de la Berceni, Laurenţiu Diniţă.