FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CFR CLUJ - POLI TIMIŞOARA 3-0

Ca pe vremea lui Valentin!

Articol de GSP - Publicat duminica, 14 iunie 2009 00:00

La ordinul lui Iancu, timişorenii nu s-au prezentat la festivitatea de premiere. Exact ca în '88, cînd Valentin Ceauşescu a scos Steaua de pe teren într-o finală cu Dinamo

Marian Iancu le-a dat ordin propriilor jucători să nu se prezinte la premierea de la final. Şi aşa s-a întîmplat, Alexa şi compania refuzînd să meargă pe podium şi să-şi ia medaliile de finalişti! "A fost cerinţa dînsului, noi ne-am conformat", a dezvăluit căpitanul bănăţenilor după meci. Un caz similar s-a petrecut în 1988. Atunci, după finala dintre Dinamo şi Steaua, 1-1, din cauză că s-a anulat un gol marcat de Balint în minutul 90, Valentin Ceauşescu le-a cerut jucătorilor antrenaţi de Anghel Iordănescu să refuze medaliile şi prezenţa la festivitate, scoţînd echipa "militarilor" de pe teren.

Final însîngerat
Fanii bănăţeni şi-au dat în petic spre sfîrşitul partidei de aseară. Cînd elevii lui Velcea erau în atac, în minutul 87, cîţiva suporteri viola au invadat terenul, iar doi dintre ei au vrut să înscrie ei în poarta lui Nuno Claro! Artiom Karamian a marcat golul, anulat ulterior de arbitrul Balaj. Alţii alergau bezmetici de colo-colo, pînă cînd au intervenit forţele de ordine. Şi a început măcelul! S-au aruncat scaune spre teren, beţele zburau pe lîngă capetele jandarmilor, scandalul a luat amploare şi meciul a fost oprit. După 4 minute violente, cei 3.000 de spectatori din peluză au fost scoşi în afară.

A fost al doilea eveniment nedorit al meciului, după ce în minutul 36 fanii din Banat au mai avut o încercare de a invada terenul. Pe finalul primei reprize s-au produs doar incidente în tribune şi a fost rupt gardul ce delimita peluza de pista arenei, fără ca suporterii să-şi ducă la bun sfîrşit intenţiile.

"Comportamentul celor de la Timişoara a umbrit finala, e o pată asupra lor, e lipsă de fair-play şi de respect pentru adversar. Acţiunea fanilor timişoreni a fost premeditată"
IONUŢ LUPESCU, director general FRF

"Voi propune în Comitetul Executiv ca, 2-3 ani de aici înainte, pînă se mai liniştesc apele, galeriile să nu mai facă deplasarea. Timişoara mai putea lua 6 goluri, noastră e că am jucat fotbal"
IULIU MUREŞAN, preşedinte CFR

"Nu mi-a făcut plăcere să dau trofeul, o finală trebuie să fie o sărbătoare. Păcat că s-a terminat cu asemenea incidente, nu mă aşteptam. Am făcut 4 ore pe drum ca să înmînez trofeul"
MIRCEA LUCESCU, antrenor Şahtior

"S-ar putea ca Timişoara să nu mai joace în Cupă anul viitor!"
MIRCEA SANDU, preşedinte FRF

Răzvan Raț, bulversat de Edi Iordănescu: „Nu-l înțeleg. De parcă nu s-ar mai prezenta Ucraina la meci”
Nationala
Bătaie GENERALĂ pe străzi înainte de Serbia - Anglia! » Noi scene BRUTALE la Euro: huliganii englezi i-au atacat pe sârbi la terase