FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  RAPID - FC BOTOŞANI 0-0, 5-4 DUPĂ 11 METRI

Calificare cu final întîrziat » Rapid i-a eliminat pe moldoveni la penalty-uri după o partidă plină de ocazii

Rapidiștii au terminat în picioare, deși au tremurat de multe ori pe parcursul meciului // Foto: Alex Nicodim

Articol de - Publicat miercuri, 24 septembrie 2014 00:00 / Actualizat marti, 23 septembrie 2014 23:39

Oaspeţii au jucat ceva mai bine, însă au ratat incredibil de mult. Drăghia a apărat şutul lui Ianc, Nicolae Vasile a decis învingătoarea.

După un thriller cu Dinamo şi unul cu Chiajna, FC Botoşani turnează în Giuleşti o peliculă mai aşezată, cu final prelungit.

Genericul promite, dar prima parte lasă de dorit. Ivanovici se remarcă şi zguduie transversala porţii lui Drăghia (1) cu un şut violent de la marginea careului. Coloana sonoră e asigurată de suporterii giuleşteni ce aruncă în permanenţă stimulente către jucători.

Ele nu ajung şi moldovenii controlează partida, dar nu găsesc drumul porţii. De partea cealaltă, Cojocnean e omniprezent, execută toate fazele fixe. Centrează, Dani Lung se trezeşte cu balonul în 6 metri şi ratează deschiderea scorului la ultima fază a primei reprize.

Acţiunea s-a păstrat pentru repriza secundă, apar contraatacuri tăioase ale botoşănenilor, Ngankan ratează cu poarta goală imediat după pauză, pentru ca tot el să ofere cea mare ocazie (85): trage în Drăghia, goalkeeperul respinge şi după o bîlbîială în careul giuleştenilor, Buş respinge de pe linia porţii.

Premieră de film mut
Prima întîlnire din istorie între cele două formaţii se încheie la egalitate, 0-0. Scenariul e prea simplu pentru 90 de minute sau reprize suplimentare, calificarea se conturează la penalty-uri: după 8 execuţii perfecte, Ianc trage slab, Drăghia respinge şi Nicolae Vasile păstrează Rapidul în Cupa României.

"Mă bucur că ne-am calificat, dar trebuie să recunosc că am avut şi noroc. Sper să primim măcar o parte din restanţele financiare, că nu ştiu cît mai rezistăm aşa!" (Virgil Drăghia, portar Rapid)

"Era stabilit să bat penalty-ul decisiv, exersez foarte mult la antrenamente asemenea faze" (Nicolae Vasile, fundaş Rapid)

"Nu mă interesează că suporterii îmi cer demisia! Nici nu-i poţi numi suporteri, suporteri ar fi dacă ar umple stadionul" ( Ionel Ganea, antrenor Rapid)

"Ne-am dorit tare mult calificarea, însă ne-a lipsit inspiraţia" (Cornel Şfaiţer, preşedinte FC Botoşani)

Rapid - FC Botoşani 0-0, 5-4 după 11 metri
La penalty-uri au transformat: Al. Coman, Al. Iacob, L. Buş, Tînc, N. Vasile / Fulop, Ngankam, Bordeianu, Browne. A ratat: Ianc

Rapid: Drăghia - Savin (6 Al. Iacob), D. Lung, Tînc, N. Vasile - Săndulescu, Al. Dan - Al. Coman, Cojocnean, Martin (56 L. Buş) - Ciolacu (72 Miliceanu). Antrenor: Ionel Ganea

Botoşani: Lazar - Homei, Ngadeu, Sg. Oltean, Acsinte - Vaşvari (64 Fulop), Bordeianu - Codoban (46 Ianc), Ngankam, Ivanovici (95 Browne) - Batin. Antrenor: Leo Grozavu