FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  FC VOLUNTARI - FARUL 2-0

FOTO Bîrsan lovește din nou! Eroare gravă de arbitraj și în Cupa României Betano

Penalty-ul neacordat de Bîrsan / Captură Prima Sport +14   FOTO
Penalty-ul neacordat de Bîrsan / Captură Prima Sport

Articol de - Publicat marti, 26 septembrie 2023 19:42 / Actualizat miercuri, 27 septembrie 2023 02:00

În repriza a doua din FC Voluntari - Farul 2-0, partidă contând pentru grupele Cupei României Betano, la 1-0 pentru gazde, „centralul” Marcel Bîrsan nu a văzut un penalty în favoarea ilfovenilor.

După o evoluție palidă timp de 45 de minute, campioana României a ieșit „amorțită” și de la cabine. Faultul în careu comis de Gustavo Martins nu a fost penalizat de brigada lui Marcel Bîrsan.

Cum a decurs faza? În minutul 49, la o centrare plecată spre careul dobrogenilor, apărătorul brazilian s-a urcat pe Andrei Dumiter, pe care, în săritură, l-a lovit cu cotul, doborându-l la pământ. Aflat aproape de fază, Bîrsan a lăsat jocul să continue!

Bîrsan lovește din nou! Eroare gravă de arbitraj și în Cupa României Betano
Faultul lui Marins asupra lui Dumiter / Captură Prima Sport

Surprinzător este că nu s-a intervenit din cabina VAR pentru verificarea fazei la care gazdele au cerut penalty. Decizia l-a înfuriat pe Vadim Rață, care a primit un „galben” pentru proteste.

Eroarea lui Marcel Bîrsan vine la 9 zile de la Farul - FCSB 0-1, când, aflat în camera VAR, nu a intervenit la penalty-ul ușor acordat de Colțescu roș-albaștrilor.

Farul a marcat imediat, dar golul a fost anulat

La faza imediat următoare, peste aproximativ 50 de secunde, Farul izbutise egalarea, însă reușita lui Rivaldinho a fost anulată corect, pe motiv de ofsaid.