FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  DINAMO

FOTO Victorie categorică în Cupa României » Dinamo este în sferturile competiţiei după 5-0 cu Chindia

Articol de GSP - Publicat joi, 31 octombrie 2013 00:00 / Actualizat joi, 31 octombrie 2013 21:05

Dinamoviştii au profitat că au întîlnit un adversar modest în optimile Cupei României şi au cîştigat fără probleme, scor 5-0.

Trupa lui Flavius Stoican a deschis scorul încă din minutul 8 şi pînă la pauză şi-a mai creat multe ocazii de gol. Pînă la urmă, Durimel a majorat diferenţa cu o lovitură de cap din 3 metri în minutul 41.

Dinamo a controlat partida şi în repriza secundă, iar Lazăr şi Thomas au marcat în decurs de 60 de secunde. Înainte de aceste goluri, Joel Thomas a ratat ocazia meciului! L-a driblat pe portar, dar a fost blocat de un fundaş aflat pe linia porţii.

Fundaşul Durimel a reuşit şi el "dubla" cu o lovitură de cap în minutul 86.

Dinamo s-a calificat în sferturi, acolo unde vor mai juca Steaua, Pandurii, Astra, Viitorul, Oţelul şi Viitorul. Rapid - Petrolul este ultimul meci al optimilor.

Desfăşurarea liveTEXT:

min 90+2 - Final de meci, Dinamo se califică în sferturi după 5-0 cu Chindia.

min. 86 - GOL DINAMO! Durimel reuşeşte şi el "dubla".

min. 80 - Dinamo nu mai forţează după ce s-a desprins la 4-0 pe tabelă.

min. 76 - Ţucudean intră, Rotariu iese.

min. 70 - Cartonaş galben primit de Şerban.

min 70 - Ultima schimbare la oaspeţi: Ispas intră, Bucă iese.

min. 69 - O nouă modificare la roş-albi: Nedelcearu intră în locul lui Dragoş Grigore.

min. 67 - Prima schimbare efectuată de Stoican: Thomas iese, Curtean intră.

min. 63 - GOL DINAMO! Thomas reuşeşte "dubla" după pasa lui Lazăr.

min. 62 - GOL DINAMO! Lazăr marchează cu un şut din unghi.

min. 59 - Schimbare la oaspeţi: Grigore intră în locul lui Ghiţă.

min. 54 - Thomas ratează incredibil. Driblează portarul, dar este blocat de un fundaş aflat pe linia porţii.

min. 50 - Ocazie mare a lui Rotariu, îl driblează pe un fundaş al Chindiei, dar este blocat de portarul Onuţ.

min. 46 - A început repriza secundă.

min. 45+2 - Final de repriză, Dinamo conduce cu 2-0.

min. 44 - Popescu este înlocuit cu Onuţ.

min. 43 - Portarul Popescu se resimte după un contact anterior şi se prăbuşeşte pe gazon. Nu mai poate contina şi cere schimbare.

min. 41 - GOL DINAMO! Durimel majorează diferenţa cu o lovitură de cap din 3 metri.

min. 38 - Din nou Rotariu este aproape de gol, mingea trece pe lîngă poartă.

min. 33 - Thomas trece frumos de un fundaş al Chindiei, dar nu reuşeşte să treacă mingea peste portar.

min. 32 - Incursiune periculoasă a lui Lazăr încheiată cu un şut puţin pe lîngă poartă, Dinamo caută golul al doilea.

min. 29 - Ocazie mare pentru dinamovişti, Rotariu reia pe lîngă centrarea lui Thomas.

min. 27 - Fază fixă periculoasă a lui Dinamo, Popescu reţine din faţa lui Thicot.

min. 23 - Roş-albii au posesia în acest moment, preferă să ţină de minge chiar dacă avantajul este minim.

min. 18 - Acţiune frumoasă a lui Dinamo, mingea ajunge la Thomas, dar faultează în atac.

min. 13 - Primul şut al Chindiei, mingea trece pe lîngă poarta lui Bălgrădean.

min. 8 - GOL DINAMO! Thomas deschide scorul cu un şut din unghi.