FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  ETAPA 3

3 goluri în primul meci al rundei în grupa FCSB-ului. Clasament + programul jocurilor

SCM Zalău - FC Bihor Oradea

Articol de - Publicat miercuri, 06 decembrie 2023 15:58 / Actualizat miercuri, 06 decembrie 2023 21:01

Ziua a debutat cu unul din grupa C a Cupei României, între Zalău și FC Bihor Oradea (scor final 2-1).

SCM Zalău și FC Bihor Oradea s-au întâlnit azi într-un meci care s-a jucat de la ora 14:00. Iar gazdele s-au impus, 2-1. Meșter a deschis scorul în minutul 28, iar Stephan Nikolic, fostul atacant din Superligă, a făcut 2-0 (79). Chitaș a redus din diferență (89), dar oaspeții nu au putut egala.

În urma rezultatului, FC Bihor încheie grupa C din Cupă cu un singur punct. Adversara de astăzi, SCM Zalău, are 3. Oțelul, FCSB, FCU Craiova și Dinamo luptă pentru ieșirea din această grupă.

FINAL » SCM Zalău - FC Bihor Oradea 2-1

Clasamentul grupei C

Cine se califică din Grupa C

• FCU Craiova - FCSB (joi, 20:45, liveTEXT pe GSP.RO, Prima Sport 1, Digi Sport 1)

cine câștigă se va califica 100%
cine pierde e eliminată 100%
la remiză: FCSB e calificată matematic, FCU se califică doar în cazul în care Dinamo câștigă cu Oțelul la diferență minimă, dar oltenii vor înscrie cu cel puțin un gol mai mult decât Dinamo

• Dinamo - Oțelul (joi, 20:45, liveTEXT pe GSP.RO, Prima Sport 2, Digi Sport 2)

Oțelul se califică dacă nu pierde
Dinamo se poate califica doar dacă va câștiga, prin două variante:
1. Indiferent de scor, dacă FCU - FCSB nu se va termina remiză
2. Dacă FCU - FCSB va fi egal, atunci Dinamo are nevoie fie de un succes la două goluri diferență, fie de o victorie la limită, dar să marcheze cel puțin un gol mai mult decât FCU Craiova

Ce s-a întâmplat la FC Botoșani - U Cluj 0-4

Formația lui Ioan Ovidiu Sabău avea nevoei de victorie pentru a fi sigură de calificare. Și a scăpat rapid de emoții. Ianis Stoica a făcut 1-0 în minutul 5, iar clujenii au pus stăpânire pe joc. Până la pauză, Manu a făcut 2-0, marcând din penalty (35).

Ardelenii au continuat forma excelentă și în partea secundă și au mai marcat de două ori. Ianis Stoica a făcut dubla în minutul 61, iar Fossati a dus scorul la 4-0 în minutul 78, stabilind și scorul final.

Ce s-a întâmplat la CSM Alexandria - CSA Steaua 2-3

Gazdele puteau spera la o calificare. Aveau nevoie de victorie și ca Rapid și CFR Cluj să termine la egalitate sau ca U Cluj. Deși una dintre condiții s-a îndeplinit, teleomănenii nu au putut să-și îndeplinească rolul. Și au pierdut, 2-3. După ce scorul la pauză a fost 0-0, „militarii” s-au descătușat după pauză.

Matei (47) și Chunchukov (58 și 86) au dus scorul la 3-0. Pe final, CSM Alexandria s-a trezit prea târziu. Simion a făcut dubla (88 și 90+2), dar nu a fost suficient.

Clasamentul grupei B

Se decid sfertfinalistele Cupei României » Toate calculele: cum se califică echipele din grupa B

• Botoșani - U Cluj (miercuri, 19:00, liveTEXT pe GSP.RO, Prima Sport 2 și Digi Sport 2)

Botoșani e eliminată, U Cluj se califică sigur cu o victorie
U Cluj merge mai departe și cu un egal, cu condiția fie ca Rapid - CFR să nu se termine egal și Alexandria să nu câștige, fie ca Rapid - CFR să se termine egal cu goluri marcate de U Cluj peste ce va fi în Giulești
U Cluj are șanse chiar să acceadă în "sferturi" și dacă pierde. Exemple de scoruri pentru o astfel de variantă: Botoșani - U Cluj 2-1, Alexandria - Steaua remiză sau bat oaspeții la cel mult 3 goluri diferență, Rapid - CFR 1-0 sau 0-1

• Alexandria - Steaua (miercuri, 19:00, liveTEXT pe GSP.RO, Prima Sport 3 și Digi Sport 3)

Alexandria se califică dacă va câștiga, cu condiția ca fie U Cluj să nu se impună, fie Rapid - CFR să se termine remiză
Steaua se poate califica doar cu un succes la mare diferență (3-0 sau mai mult), U Cluj pierde și Rapid - CFR nu se termină egal

Gheorghe Hagi nu e supărat după umilința din Bănie: „Au controlat jocul, dar mi-am asumat asta. Eu am foarte mulți accidentați în acest moment”
CSU CRAIOVA - FARUL 4-0