FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  ETAPA 3

Universitatea Craiova și Voluntari, în sferturile Cupei României Betano » Farul a părăsit competiția în genunchi

Articol de , - Publicat marti, 05 decembrie 2023 20:51 / Actualizat marti, 05 decembrie 2023 21:24

CS Universitatea Craiova și FC Voluntari s-au calificat în sferturile Cupei României Betano din grupa D. Oltenii au câștigat cu Farul, 4-0, ilfovenii au remizat cu UTA, 0-0.

Universitatea Craiova s-a calificat lejer în sferturile de finală ale Cupei României. Avea nevoie de victorie cu Farul pentru a nu sta la jocul rezultatelor, iar oltenii i-au umilit pe elevii lui Hagi, care a trimis o echipă de rezerve pe teren Farul era deja eliminată, nu va avea nicio miză.

Gigi Becali îi răspunde dur lui Ioan Varga: „Să înceteze cu presiunile astea! Florinel Coman nu e Messi”
CFR CLUJ - FCSB

Craiova a avut puține emoții în prima repriză, când Tunari avea 1-0 cu FC Buzău, iar Farul o ținea în șah pe echipa lui Petev. La acele scoruri, Universitatea era eliminată.

Universitatea Craiova s-a dezlănțuit după minutul 40

Doar că Elvir Koljic a adus liniștea în Bănie, a „înțepat” o minge trimisă în care și a deschis scorul. Baiaram a dublat avantajul, cu o lovitură de cap plasată la colțul lung după o centrare din dreapta. La două minute distanță, Kurtic a reușit o bijuterie. A tras din prima la colțul lung, cu piciorul stâng, mingea a aterizat direct în vinclu.

Farul a terminat meciul în genunchi. Danciu făcuse 4-0, însă reușita a fost anulată pentru ofsaid, la VAR. Următoarea reușită a fost însă regulamentară, a lui Atanas Trică, care a punctat din fața porții.

Voluntari a obținut punctul necesar pentru calificare, cu UTA

Voluntari s-a calificat după 0-0 cu UTA. Ilfovenii aveau nevoie de minim un egal, arădenilor le trebuiau o victorie. Însă elevii lui Rednic au avut o prestație modestă, insuficientă pentru a obține biletele pentru sferturile de finală.

FINAL. CS Tunari - Gloria Buzău 1-1

• Click aici pentru statistici
  • Au marcat: L. Florică 6 / Nadolu 56
  • Televizare: Prima Sport 4, Digi Sport 3
  • Luca Florică a marcat cu un șut sub bară pentru CS Tunari

Echipa de start a Gloriei Buzău: Haymamba – Ferraresso, Dobrosavlevici (cpt.), Nadolu, Sg. Pîrvulescu, Mat. Tănasă, Georgiev, Diego Izata, Golan, Radic, Pervan
Rezerve: Greab – Sălceanu, Chică-Roșă, Cr. Dumitru, R. Șt. Zamfir, Val. Dumitrache, Guiu, Brîncoveanu, R. Raicu
Antrenor: Andrei Prepeliță

FINAL. Universitatea Craiova - Farul 4-0

• Au marcat: Koljic 45+1, Baiaram 52, Kurtic 54, A. Trică 86
  • 4770 de suporteri au asistat la meci
  • Televizare: Prima Sport 1, Digi Sport 1
  • Min 86: Atanas Trică a marcat în poarta goală, după o pasă a lui Roguljic în careu
  • Min. 82: Danciu a marcat singur cu portarul, după o pasă perfectă, pe culoar, a lui Mitriță. Reușita a fost anulată după consultarea VAR, pentru ofsaid la tânărul oltean

Echipele de start:

Universitatea Craiova: Lazar - Căpățînă, Screciu, Al. Crețu, Bancu - Mateiu, Kurtic - Ișfan, Roguljic, Baiaram - Koljic
Rezerve: L. Popescu - Raul Silva, Vlădoiu, Danciu, At. Trică, Ivan, Mitriță, Markovic
Antrenor: Ivaylo Petev

Farul: Buzbuchi - Cercel, Queiros, Dănuleasă, Grosu, - Banu, N. Popescu, Borgnino - Gustavo, Cojocaru, Sali
Rezerve: Aioani, Dussaut, Bîrzu, Popescu, Artean, Vînă, Doicaru, Luca Anronache, Al. Stoian

• Pauză la Oradea
  • Min 31: Ocazie uriașă ratată de UTA! Cooper este lansat perfect în adâncime, aunge în postură de unu la unu cu Jesus Fernandez, dar spaniolul din poarta oaspeților respinge cu piciorul, în corner
  • Min. 25: UTA se apropie tot mai periculos de poarta lui Fernandez
  • Min. 18: Cele două echipe încearcă să își creeze ocazii, însă nu au succes în ultima treime

UTA Arad: Kucher - D. Rodrigues, Benga, Stolnik, Abeid - Fabry, Marku, Carp, D. Dumitrașcu - R. Stanciu, G. Cooper
Rezerve: F. Iacob - Stroungis, Stahl, Omondi, Micovschi, Leidsman, Ekmekci, Iurasciuc, R. Pop
Antrenor: Mircea Rednic

FC Voluntari: J. Fernandez - R. Voican, Aliji, Paz, Andreș - R. Miranda, Rață, Crepulja, D. Florea - Nemec, N. Carnat
Rezerve: V. Mărgărit - Armaș, D. Andrei, Cocian, A. Niță, Sigurjonsson, Bozickovic, R. Popescu, Droppa
Antrenor: Ilie Poenaru