FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  U CRAIOVA - GLORIA II BISTRIŢA (III) 4-0

"Geană" de lumină

Articol de GSP - Publicat miercuri, 23 septembrie 2009 00:00

Neagoe a început la Craiova cu un 4-0 contra juniorilor Bistriţei, care duce Ştiinţa în "optimi" şi îi ridică moralul în vederea duelului cu Poli, de sîmbătă

Eugen Neagoe şi-a folosit debutul pe banca Ştiinţei pentru a pregăti deplasarea de la Timişoara, din etapa a 8-a, unde vrea să dea lovitura. Principala inovaţie în jocul Craiovei adusă de noul antrenor oltean a fost sistemul 4-1-4-1, cu Dilevski la închidere, cu Wobay şi Florin Costea pe benzi, iar Mihai Costea unic vîrf.

Tactica începuse să dea roade, Costea I a dat drumul robinetului cu goluri (4), însă apoi planurile tactice ale lui "Geană" au expirat prin eliminarea lui Găman din minutul 12. Asta i-a adus pe ardeleni mai mult la joc, astfel că gazdele s-au orientat spre contraatacuri, de unde a ieşit şi golul doi marcat de Mihai Costea (27).

În 10 oameni, Universitatea s-a văzut nevoită să joace multe minute preponderent în propria jumătate, atentă mai mult la atacurile divizionarei "C" decît la ale ei. Chiar şi aşa, vîrfurile Craiovei şi-au făcut treaba aseară, fraţii Costea asigurîndu-i un debut decent noului lor Mister.

Găman, out cu Poli!
Neagoe nu va putea conta pe stoperul Valerică Găman în jocul de la Timişoara. Internaţionalul de tineret a văzut cartonaşul roşu în minutul 12 pentru o intrare brutală cu talpa pe genunchiul bistriţeanului Pîrvu. Mijlocaşului ardelenilor i-a fost imobilizat piciorul şi a fost transportat cu ambulanţa la spital. Găman riscă să stea minimum două etape, înlocuitorul lui la Timişoara urmînd a fi ales între Mitchell, Barbu şi Şoavă.

Ultraşii îi răspund lui Mititelu
Brigada Sezione Ultra' din galeria Universităţii a luat atitudine după declaraţiile făcute de Adrian Mititelu, cel care ameninţase după meciul cu Rapid că va "îngheţa" vînzarea biletelor. "Ne uităm neputincioşi cum unicul atoateştiutor scufundă Craiova în mediocritate! Facem apel ca fanii să vină la stadion pentru a elibera Ştiinţa din coşmarul prezentului", se spune printre altele în comunicatul ultraşilor intitulat "Ştiinţa nu e afacerea ta".

ŞTIRILE MECIULUI
>> Faza meciului s-a petrecut în finalul primei reprize: Lung jr. a degajat într-un coechipier, mingea a ricoşat la un adversar aflat în spatele liniei fundaşilor olteni, moment în care asistentul Ionuţ Babadac a semnalizat eronat ofsaid!