FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  RAPID - PETROLUL 0-2

Goliat mai şi cîştigă » Rapidul nu a reuşit să facă surpriza cu Petrolul. Trupa lui Contra merge în sferturi

Romario (în galben) a pus victoria Petrolului la adăpost // Foto: Cristi Preda

Articol de - Publicat vineri, 01 noiembrie 2013 00:00 / Actualizat vineri, 01 noiembrie 2013 00:40

Grantul a sperat mai mult de 60 de minute că poate reuşi surpriza, dar vedetele prahovenilor au făcut diferenţa şi s-au calificat în "sferturile" Cupei.

Petrolul vrea să păstreze Cupa României la Ploieşti şi a venit în Giuleşti cu cea mai bună garnitură, dintre titulari doar Alcenat n-a fost titular. În rest, Contra a mizat pe cei mai buni oameni ai săi, iar în ofensivă a mers pe fantezia tridentului Walter - Boudjemaa - Teixeira şi pe forţa lui Dore.

Moldovan, rămas şi fără Pancu la încălzire, şi-a pus speranţele în "nebunia" tinereţii elevilor săi şi în atmosfera fabuloasă creată de galerie.
După o ocazie a oaspeţilor în startul meciului, cînd Dore a trimis cu capul "peste" din 7 metri, alb-vişiniii au început să dicteze ritmul confruntării, iar Doman a fost aproape să deschidă scorul.

S-a opus Bornescu, altădată idol al tribunelor din Grant. Uşor, uşor, gazdele au început să meargă pe cartea contraatacului, iar Martin, dar mai ales Ioniţă i-au chinuit pe fundaşii prahoveni cu viteza şi tehnica lor. "Decarul" lui Moldovan a arătat că se descurcă la fel de bine şi cînd are în faţă adversari ce anul acesta au evoluat în cupele europene. Ocaziile clare au lipsit însă pînă la pauză.

Ioniţă n-a fost de ajuns
Partea a doua a debutat cu încă o şansă irosită de Dore, iar replica alb-vişinie n-a întîrziat să apară. Ioniţă i-a pasat perfect lui Negru şi mijlocaşul a fost blocat de Bornescu, după ce l-a întors pe Benga (52). Petrolul a început să forţeze mai mult, însă Hoban, cu capul, şi Romario, cu un şut la firul ierbii, nu l-au putut învinge pe Drăghia în aceeaşi fază (60).

Pe contraatac, Ioniţă i-a pierdut pe drum pe Guilherme şi Benga, fără să mai aibă forţă să şuteze puternic şi Bornescu a reţinut. Tabela s-a modificat pînă la urmă. Teixeira a centrat şi Dore a marcat cu capul din interiorul careului mic (66): 0-1!

Egalarea putea veni după doar trei minute, dacă Ioniţă nu se complica aiurea după ce s-a mai distrat o dată cu Benga şi, de data asta, cu Achim. S-a marcat la cealaltă poartă, Romario, cu capul, din apropiere, după o ezitare a defensivei giuleştene (74): 0-2! Tinerii "feroviari" n-au mai avut puterea să revină şi Petrolul merge mai departe continuînd să spere la a doua Cupă consecutivă.

Două greşeli mari ale lui Petrescu
Arbitrul a ratat două decizii importante în prima repriză. Mai întîi a avantajat Petrolul, ignorînd un fault al lui Teixeira, care l-a călcat pe Ionuţ Voicu, o intervenţie între galben şi roşu. Apoi nu a văzut un henţ în careu al lui Tînc. Apărătorul giuleştenilor a agăţat intenţionat mingea cu mîna şi ar fi trebuit dictat penalty, însă Radu Petrescu a lăsat jocul să continue.

"Rapid s-a ridicat la nivelul primei divizii, iar Alex Ioniţă e un număr 10 cum nu prea mai găseşti în România" (Mircea Bornescu, portar Petrolul)

"Victorie meritată, sper să luăm din nou trofeul!" (Dan Capră, acţionar Petrolul)

"Am văzut nişte puşti extraordinari la Rapid, au un mare viitor, dacă acest club va fi sprijinit, aşa cum merită!" (Cosmin Contra, antrenor Petrolul)

"Am făcut o primă repriză excelentă, apoi diferenţa a fost făcută de lipsa noastră de experienţă. Lipsa lui Pancone a contat şi ea, sper ca la anul să jucăm iar cu Petrolul şi alte derby-uri în Liga 1" (Alexandru Ioniţă II, mijlocaş Rapid)