FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CFR CLUJ - DINAMO 2-1

În ultimele două sezoane de Cupă, clujenii au beneficiat de un număr incredibil de erori de arbitraj

Articol de - Publicat vineri, 16 aprilie 2010 00:00

Greşeală de arbitraj în favoarea CFR-ului în Cupa României. Această frază a devenit leitmotivul ultimilor doi ani. Cel mai recent a fost folosită în returul cu Dinamo (2-1), de miercuri seară. Alexandru Tudor n-a văzut un penalty foarte clar la faultul lui Alcantara asupra lui Andrei Cristea, apoi l-a şi avertizat pe dinamovist pentru simulare!

Este doar una dintre multele erori de care a beneficiat Clujul în Cupă. Din ultimele 8 meciuri disputate în această competiţie, în 5 dintre ele arbitrii au greşit grav în favoarea "feroviarilor'! Practic, în toate partidele ultimelor două sezoane, începînd cu faza "sferturilor", CFR a primit o mînă de ajutor şi din partea "fluieraşilor".

Sezonul 2009-2010

Meciul    Faza Cupei    Arbitru        Ce a greşit
U Craiova - CFR 0-1    sferturi    B. Velicu, R. Ghinguleac    Golul CFR-ului s-a marcat din ofsaid; Craiova a avut gol valabil, la 0-0, anulat pentru ofsaid
CFR - Dinamo 2-1    semifinale    Al. Tudor    N-a acordat un penalty clar pentru Dinamo

Sezonul 2008-2009

CFR - Pandurii 1-0    sferturi    R. Dumitru    N-a dat un penalty pentru gorjeni în finalul meciului
CFR - FC Vaslui 2-0    semifinale    I. Serea    N-a dat două penalty-uri moldovenilor
CFR - Timişoara 3-0    finală    Cr. Balaj    A acordat uşor penalty pentru CFR şi n-a acordat unul pentru bănăţeni

6-1 e raportul greşelilor pro-contra CFR în actualul campionat, ardelenii fiind lideri detaşaţi în clasamentul erorilor favorabile de arbitraj

"Nu mă interesează decît să ridic trofee deasupra capului! Cei care ne acuză sînt oameni mici, cu caractere mici, obişnuiţi să cerşească"
Arpad Paszkany, patron CFR Cluj

"Acum doi ani, cînd i-am ajutat pe domnii de la Cluj să iasă campioni, tot cerşetori eram?! N-am cerut decît un penalty evident şi o finală care era a noastră"
Cristian Borcea, preşedinte executiv Dinamo

Boloni, manager general
Surse autorizate afirmă că nici cucerirea eventului nu l-ar face pe Andrea Mandorlini să continue din vară în Gruia! Italianul are o ofertă tentantă din Serie A, de aceea l-ar fi şi anunţat pe Paszkany că la finalul sezonului va părăsi Liga I. În locul lui Mandorlini, patronul clujenilor l-ar vrea pe Ladislau Boloni, căruia i-a oferit funcţia de manager general al clubului!

A luat parte la un moment istoric în fotbalul românesc, acum lucrează pe TIR în Germania: „Patronii sunt foarte faini! Mai stau un an și mă întorc acasă”

„Traduceri avem?” » Cum se comportă „Hagi” Luțu la cursurile de director sportiv: „E disperat!”