FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  REZULTATE

Slatina s-a calificat la penaltyuri cu Vaslui! Urziceni, Sportul, Mureş, Bistriţa şi Timişoara merg şi ele în optimi

Articol de GSP - Publicat miercuri, 22 septembrie 2010 00:00

S-au mai stabilit şase echipe care merg în optimile de finală ale Cupei României! Cinci dintre partidele începute azi,  la ora 16:00, s-au încheiat după 90 de minute, în timp ce meciul dintre Slatina şi Vaslui s-a decis la penaltyuri, după 0-0 în timpul regulamentar.

Alro Slatina
- Vaslui 4-3 (d.p.)

Unirea Urziceni
- Delta Tulcea 1-0 (Bîtfoi 11)

Sportul

FC Silvania - Tg. Mureş 0-1 (Astafei 78)

Gloria Bistriţa
- Astra II 3-0 (Nalaţi 22, Coroian 41, J. Moraes 77)

Juventus Bucureşti - Poli Timişoara 1-3 (Nica 74 / Mansour 21, Tameş 34, Goga 51)

Partidele din optimi se vor disputa în sistem eliminatoriu, într-o singură manşă, pe stadionul echipei care va fi trasă la sorţi.
Dacă scorul va fi egal după 90 de minute se va trece la prelungiri (două reprize a cîte 15 minute) şi, în cele din urmă, la lovituri de departajare.

Tragerea la sorţi va fi cu două săptămîni înainte de datele de disputare ale partidelor, care sînt programate în zilele de 27, 28 şi 29 octombrie.

Vezi desfăşurarea meciurilor!

ALRO Slatina - FC Vaslui 4-3 d.p.

Alro Slatina s-a calificat în optimile Cupei României!

Alro:
Precup înscrie. 4-3 şi Slatina se califică!

Zmeu înscrie. 0-1

Finalul celor 120 de minute, meciul se va decide la penaltyuri!

Unirea Urziceni - Delta Tulcea 1-0 (Bîtfoi 11)

Sportul - CS Otopeni 3-1 (C. Gheorghe 7, Ferfelea 81, Postolache 90+3 / Cl. Dumitrescu 70 - pen.)

Gloria Bistriţa - Astra II 3-0 (Nalaţi 22, Coroian 41, J. Moraes 77)

Partidele din optimi se vor disputa în sistem eliminatoriu, într-o singură manşă, pe stadionul echipei care va fi trasă la sorţi. Dacă scorul va fi egal după 90 de minute se va trece la prelungiri (două reprize a cîte 15 minute) şi, în cele din urmă, la lovituri de departajare.

Alro: Precup înscrie. 4-3 şi Slatina se califică!

min. 115: Milisavljevici centrează de pe dreapta, Wesley reia slab din 4 metri

min 114 - Cristi Constantin execută o lovitură liberă în faţa porţii, Cînu respinge cu capul

min 113 - Yero Bello ia galben

min 112 - Yero Bello reia spectaculos din foarfecă, din centrul careului, dar mingea se duce alături

min 111 - Adailton execută o lovitură liberă de la 25 de metri, în careu, Tătaru respinge

0-0 după 90 de minute, meciul intră în prelungiri

min 85 - Corner de pe partea stîngă, Vişa reia cu capul din şase metri pe lîngă poartă

min 81 - Schimbare la Silvania, iese Petcuţ intră V. Prodan

min 70 - Schimbare la Alro, iese Stoica, intră Cristi Constantin

min 68 - Zmeu reia balonul cu capul de la 12 metri puţin pe lîngă bară

min 62 -  Milisavljevici centrează de pe stînga pentru Adailton, care reia din foarfecă, de la 12 metri, peste transversală

min  60 - Schimbare la Alro, iese B\rsan, intră Pasăre

min 55 - Schimbări la Vaslui, iese Costin şi intră Adailton, iese Gheorghiu şi intră Wesley

min 46 - Schimbare la Alro, iese Sergiu Popescu, intră Precup

min 44 - Burdujan ia galben

min 41 - Zmeu şutează peste poartă de la 25 de metri

min. 31: Stoica execută un corner de pe dreapta, Kuciak boxează, Voicu reia din voleu de la 16 metri, peste poartă

min 18 - Raul Costin ia galben

min 17 - Yero Bello reia spre poartă, dar Quist repinge printr-o execuţie spectaculoasă

SLATINA: Tătaru - Quist, Vişa, Kalai, Vodiţă - Sergiu Popescu, Dumitra, Voicu, Ed. Stoica - Hebga, Bîrsan
Rezerve:
Grecu, Anghelina, Precup, Răducu, Ciugulea, Constantin, Pasăre

VASLUI: Kuciak - Papp, Zmeu, Milisavljevic, Annang Milanov, Yero, Cînu, Sergiu Costin, Gheorghiu, Burdujan

min 72 - Schimbare la Delta, iese Lorincz, intră Radu

min 63 - Schimbare la Urziceni, iese Muzac, intră Lupu. Schimbare şi la Delta, iese Vajda, intră C. Neagu

min 55 - Schimbare la Urziceni, iese Semedo, intră Fl. Matei

min 46 - Schimbare la Urziceni, iese Arman Karamian, intră Văduva

min 33 - Coconaşu trimite în bară de la 35 de metri

1-0, min 11 - Bîtfoi deschide scorul, din pasa lui Semedo

UNIREA: Cernea - Muzac, E. Nicu, Maftei, Muşat - Semedo, Todoran, Toşca, Arm. Karamian - Bîtfoi, Rusescu
Rezerve: Bălgrădean, V. Lupu, Filip, Fl. Matei, Bîră, Văduva, Pazon

DELTA:
Pîrvu - Pelteleu, Scarlat, Grigorov, Lorincz, Postelnicu - Vajda, Coconaşu, Creţu, Ciobanu - D. Florea
Rezerve: Olteanu, Flintaru, Andrei, C. Neagu, Macare, Radu, Mansour

Sportul - CS Otopeni
3-1 (C. Gheorghe 7, Ferfelea 81, Postolache 90+3 / Cl. Dumitrescu 70 - pen.)

Final de meci, Sportul s-a calificat în optimile Cupei României

3-1, min 90+3 - Postolache înscrie după respingerea greşită a lui Bobariu

min 82 - Patriche este eliminat

2-1, min 81 - Ferfelea profită de o eroare în defensiva gazdelor şi înscrie cu capul din 6 metri

min 23 - Ferfelea ia galben

1-0, min 7 - Costin Gheorghe înscrie din pasa lui Chihaia, cu un şut la colţul lung din interiorul careului

SPORTUL: Niculescu - Ciupe, Patriche, Raţiu, Maxim - C. Gheorghe, Cruceru, B. Pătraşcu, Tîrnăcop - Chihaia
Rezerve: Popescu, L. Cazan, Postolache, Nicola, Curelea, Ghinga, Beţa

CS OTOPENI: Bobariu - Dedu, Vătavu, Cl. Dragomir, Cl. Dumitrescu - Iuhaş, Ilin, Stana, Celpan - Kalle, Drăghici
Rezerve: Tănase, Bălan, Lecic, L. Ivan, Cacoveanu, Al. David, Niţulescu

Final de meci, FCM Tîrgu Mureş s-a calificat în optimile Cupei României

0-1, min 78 - Astafei a primit mingea la 16 metri, în poziţie centrală, a întors fundaşii centrali ai gazdelor şi a şutat la colţul scurt, mingea a lovit bara şi a intrat în poartă

min 59 - Bălău ia galben

min 54 - Hadar trece pe sub centrarea foarte bună a lui Ianc

min 53 - Vasilache şutează de la 33 de metri, din lovitură liberă, mingea trece milimetric pe lîngă poarta lui Miron

min 46 - Schimbare la FC Silvania, iese Pop, intră Andor

min 33 - Vasilache şuteaza puternic de la 22 de metri, dar mingea este respinsa în corner

min 13 - Fl. Dan şutează de la 20 de metri, reţine Miron

FC SILVANIA: B. Miron - S. Ianc, R. Crişan, D. Mureşan, D. Ghiţă - D. Muntean, Schwarzkopf Istvan, G. Petcut, R. Huzuneanu - Ad. Hadar, V. Pop
Rezerve:
E. Ştef - L. Lorand, V. Prodan, D. Militaru, C. Andor, Al. Gego, Ad. Anca

TG. MUREŞ: Mihai Şteţca - L. Popete, M. Bălău, C. Munteanu, B. Topic, A. Biţiş, D. Matei, C. Vasilache, M. Stere - Fl. Dan, V. Astafei
Rezerve:
R. Dănălache, C. Pop, An. Cordoş, Al. Vagner, Vartic, D. Roman, C. Tîrnăvean

Final de meci, Gloria Bistriţa s-a calificat în optimile Cupei României

3-0, min. 77 - centrare de pe dreapta a lui C. Petre şi Junior Moraes reia cu capul din 6 metri

min. 71 - schimbare la Astra II: a ieşit Marcu şi a intrat Hoprich

min. 58 - schimbare la Astra II: a ieşit Cojenel şi a intrat Cataramă

min. 57- schimbare la Gloria: a ieşit Ene şi a intrat Achim

min. 53 - schimbare la Gloria: a ieşit Mandea şi a intrat Velcovici

min. 51 - Cartonas roşu V. Năstase, de la Gloria, pentru un cot aplicat adversarului

min. 46 - schimbare la Gloria: a ieşit Coroian şi a intrat Junior Moraes

min. 46 - schimbare la Astra II: a ieşit Odoroabă şi a intrat S. Constantin

2-0, min. 41 - Coroian a scapat singur cu portarul şi l-a executat din 10 metri

min 40 - Anton, de la Bistriţa, este avertizat

min 26 - Damian, de la Astra II, este avertizat

1-0, min. 22 - Nalaţi, dintr-o lovitură liberă directă de la 20 de metri

GLORIA: Irimia - C. Petre, Tudose, V. Năstase, Coroian - Nalaţi, Frăsinescu, Keita, Mandea - G. Ene, P. Anton
Rezerve: Ţucas, Velcovici, Mureşan, J. Moraes, Achim, Mărginean, Predescu

ASTRA II: G. Popa - C. Gheorghe, Şanţmare, Damian, Senin - Odoroabă, Marcu, Ochia, Cojenel - Amorim, Tigoianu
Rezerve: Dragne, Moroiţa, Cataramă, M. Stan, Hoprich, S. Constantin, Comaneanu

Juventus Bucureşti - Poli Timişoara
1-3 (Nica 74 / Mansour 21, Tameş 34, Goga 51)

min 52 - Nikolici ia galben

0-3, min 51 - Goga înscrie cu un şut de la marginea careului, după greşeală a portarului Iordache

min 42 - Mansour, accidentat, este înlocuit cu Nikolici

0-2, min 34 - Tameş marchează cu un şut din 12 metri, după o pasă a lui Chiacu

0-1, min 21 - Mansour înscrie cu un şut la colţul lung, după o acţiune personală în banda dreaptă

JUVENTUS: Iordache - C-tin Ungureanu, Niculae, Feleaga - D. Bratu, V. Dima, D. Grigore, Călinşaru, Silviu Rotaru - Alin Nica, Creţu