FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  DINAMO - POLI TIMIŞOARA 1-4

Poziţie regulamentară

Articol de GSP - Publicat miercuri, 29 aprilie 2009 00:00

La golul de 0-1, Bucur a fost ţinut în joc de dinamovistul Scarlatache

Faza golului Timişoarei din minutul 26 a ridicat semne de întrebare, întrucît în primă instanţă a părut ofsaid nesemnalizat la Gigel Bucur, dar reluările oferite de Antena 1 au arătat că acţiunea bănăţenilor a fost una regulamentară. Deşi prost plasat, asistentul Ionel Popa a interpretat foarte bine faza.

Bucur l-a depăşit pe Moţi în partea dreaptă de atac a timişorenilor, atacantul fiind ţinut în joc de dinamovistul Scarlatache. Căpitanul lui Poli l-a întors în careu pe Lucian Goian, a şutat, mingea s-a dus în bară, după care a revenit la Magera, care a înscris.

N-au riscat cu Dolha
Dinamoviştii nu au riscat ieri folosirea titularului actual dintre buturi, Emilian Dolha, care a suferit vineri, la partida cu Farul, o contractură la coapsa dreaptă, iar în poartă a stat al treilea goalkeeper al echipei, Florin Matache. Acesta nu mai apăruse în tricoul primei echipe de pe 24 octombrie 2006, de la "16"-imile Cupei României, cu Farul II (3-1)! Rednic chiar a spus în urmă cu cîteva zile că-i va da o şansă lui Matache, întrucît nu uită că a contribuit şi el la titlul luat în 2007 de Dinamo.

Respins!
Comisia de Disciplină a FRF a respins ieri după-amiază cererea depusă de bănăţeni prin care solicitau ca partida cu bucureştenii să se desfăşoare cu spectatori în tribune. Forul condus de Daniel Marin Cernat a precizat şi ieri că nu s-a produs nici o eroare, aşa că întîlnirea de aseară s-a disputat fără a se permite accesul microbiştilor.

Ultimele noutăţi

»
În lipsa lui Alexa, accidentat, Bucur a preluat ieri, pentru prima oară de cînd se află la Timişoara, banderola de căpitan. Cum ordinea căpitanilor în echipa bănăţeană e Alexa, Artiom Karamian şi Vali Bădoi, Gigel a profitat ieri şi de absenţa celorlalţi doi.

»
Malick s-a accidentat cu un minut înainte de pauză. Jucătorul senegalez le-a arătat medicilor că are probleme la inghinali. Mijlocaşul a fost înlocuit cu Miranda, Rednic forţînd pe atac.

»
Ieri la prînz, Matache şi Moţi şi-au achiziţionat cîte o pereche de ghete, probîndu-le direct lîngă maşina de unde le-au cumpărat.

»
Întrucut n-au putut merge la Cluj, cîteva mii de fani ai bănăţenilor au urmărit meciul pe un ecran-gigant în centrul Timişoarei.

Respins!

»

»

»

»

„Urmează producții de un mare impact, participă și el ...” » Soția unui fost star de la PSG, decizie controversată: „Planul e un milion de dolari în 6 luni”

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”