FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CFR CLUJ

Statistică incredibilă a CFR-ului » Din 9 trofee, 7 au fost câștigate după penalty-uri

Articol de - Publicat miercuri, 18 mai 2016 11:01

CFR Cluj a câștigat finala Cupei României, contra lui Dinamo, scor 5-4 după penalty-uri. Scorul după 120 de minute a fost 2-2.

Faptul că CFR a câștigat meciul după loviturile de departajare nu este o surpriză. Din cele 9 trofee aflate în vitrina clujenilor, în 7 penalty-urile au fost decisive.

Două Supercupe și două Cupe ale României au fost adjudecate de clujeni după executarea loviturilor de departajare, iar în finalul fiecărei ediții de Liga 1 pe care a câștigat-o, CFR s-a impus în meciuri importate după transformarea unui penalty decisiv.

2016: CFR-Dinamo 2-2, 5-4 după penalty-uri

2007-2008, ultima etapă, U Cluj- CFR Cluj 0-1: Penalty-ul transformat de Cadu a adus primul titlu în Gruia, în detrimentul Stelei.
2009-2010, etapa a 32-a, U Craiova-CFR 2-3: Craiovenii au condus cu 2-0, clujenii au revenit şi au întors rezultatul în minutul 93, când Cadu a transformat un penalty scos de Traore, în minutul 93. Graţie acestui succes, coroborat cu remiza Urziceniului pe terenul Gloriei Bistriţa, clujenii aveau să sărbătorească runda următoare al 2-lea titlu din istorie.

2011-2012, U Cluj-CFR Cluj 2-3, meci din etapa a 31-a care s-a rejucat. Rejucarea a avut loc între etapele 33 şi 34: U Cluj a condus cu 2-0, dar ceferiştii s-au impus într-un final, după penalty-ul transformat de Cadu în minutul 89.