FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  U CLUJ - HERMANNSTADT

U Cluj - Hermannstadt 1-0 » 90 de minute de chin, descătușare în prelungiri! Anselmo califică „șepcile roșii” în careul de ași

Anselmo a înscris unicul gol din U Cluj - Hermannstadt

Articol de - Publicat miercuri, 03 aprilie 2024 22:54 / Actualizat miercuri, 03 aprilie 2024 23:21

U Cluj este a treia semifinalistă din Cupa României după 1-0 cu Hermannstadt, unicul gol fiind înscris de Federico Anselmo în minutul 90+3.

• U Cluj va juca în penultimul act cu învingătoarea dintre Universitatea Craiova și Oțelul Galați (joi, ora 19:30).
  • Primele două echipe calificate în semifinale sunt Corvinul Hunedoara (4-0 cu CFR Cluj) și FC Voluntari (0-0, 4-2 d.pen. cu FCU Craiova).

„Secetă” în meciurile zilei din„ sferturile” Cupei României. Cele 120 de minute de joc fără gol în FCU Craiova - FC Voluntari au fost continuate în aceeași notă la Cluj-Napoca, în duelul dintre U Cluj și Hermannstadt.

Ioan Ovidiu Sabău a aliniat un prim „11” apropiat de formula-tip a Universității, Marius Măldărășanu a procedat la fel de cealaltă parte. Față în față au fost două echipe din prima jumătate a play-out-ului, formații care au luptat și sperat la un loc de play-off până spre finalul sezonului regulat.

FĂRĂ PRECEDENT! Mititelu jr. își atacă în plin tatăl și îl numește principalul vinovat: „Napoli n-a făcut în viața lui echipa la Craiova! Să plece toți!”
FCU CRAIOVA - FC VOLUNTARI (0-0, 2-4 la pen)

90 de minute de chin în U Cluj - Hermannstadt: Anselmo a încheiat agonia

Pe hârtie, meciul se anunța contondent. În realitate, partida a lăsat de dorit: puține realizări tehnice, abia câteva ocazii, luptă dusă majoritar la centrul terenului, departe de oricare dintre porți.

U Cluj a fost mai periculoasă în prima parte, Pițian, Chipciu și Dan Nistor amenințând poarta lui Căbuz, dar fără succes. Cel mai aproape de gol a fost Nistor, cu un șut de la mare distanță lovind bara. Sibienii au dat replica prin N'Goma, a cărui lovitură de cap în minutul 41 s-a oprit în bara transversală.

Partea a doua a fost mult mai săracă în ocazii, joc prudent, în așteptarea prelungirilor sau a unei faze care să rezolve totul.

Totul s-a terminat în minutul 90+3: Valentin Gheorghe a trimis cu capul, Căbuz a respins în lateral, argentinianul Anselmo a „tâșnit” dintre fundași și a introdus balonul în plasă. Golul descătușării pe Cluj Arena, U Cluj e în semifinalele Cupei!

În semifinale, clujenii vor înfrunta câștigătoarea meciului dintre Universitatea Craiova și Oțelul. Semifinala se va juca pe terenul câștigătoarei „sfertului” din Bănie.

FINAL » U Cluj - Hermannstadt 1-0

• min. 90: Anselmo șutează periculos din afara careului mare, pe lângă poartă, iar meciul se îndreaptă către prelungiri.
  • min. 73: centrare în fața porții a lui Alex Chipciu, dar nimeni nu se conectează cu mingea, care iese în aut de poartă!
  • min. 65: ritm lent în aceste minute, jucătorii Universității combină în propria jumătate de teren.
  • min. 46: schimbare efectuată de Ioan Ovidiu Sabău, Roguljic i-a luat locul lui Gabriel Simion.
  • Ora 21:48 - Final al primei reprize, 0-0. U Cluj a fost echipa mai periculoasă în prima parte, cu numeroase ocazii.
  • min. 37: lovitură liberă din partea stângă, Chipciu trimite mult peste poartă.
  • min. 33: Dan Nistor lovește bara cu un șut de la mare distanță!
  • min. 29: Nistor preia în careul advers, îl evită elegant pe Mino Sota, dar șutează mult peste.
  • min. 25: U Cluj continuă să preseze. Chipciu a șutat cu stângul, din afara careului, puțin pe lângă poartă!
  • min. 23: Pițian reia puțin peste poartă cu capul din centrarea lui Dan Nistor.
  • min. 23: Opruț îl blochează pe Marco Rus, aflat într-o poziție primejdioasă.
  • min. 8: fără ocazii în primele 8 minute de joc. La mijloc se duce o bătălie crâncenă pentru posesie.
  • Ora 21:02 - Start de meci la Cluj-Napoca. La partidă asistă și Andrea Mandorlini, cel care va prelua poziția de consilier la rivala locală a „șepcilor roșii”, CFR Cluj.

U Cluj - Hermannstadt, echipe de start:

U CLUJ (4-3-3): Gertmonas - Oancea, Pițian, Thalisson, Roger - Bic, Simion, Nistor - Chipciu (cpt.), D. Popa, Rus
Rezerve: Gorcea - B. Mitrea, Techereș, Fossati, Doukoure, Silaghi, Anselmo, Tescan, Roguljic, V. Gheorghe
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

HERMANNSTADT (4-3-3): Căbuz - Butean, I. Stoica, Bejan, Opruț - N'Goma, Sota, Murgia - I. Stoica, D. Paraschiv, Neguț
Rezerve: Muțiu - Medina, Antoche, Biceanu, Oroian, Jipa, G. Iancu, Fonseca, Balaure
Antrenor: Marius Măldărășanu

Stadion: Cluj Arena, Cluj-Napoca
Arbitru: Andrei Chivulete / Asistenți: Mihai Marica și Andrei Constantinescu
Arbitru VAR: Ovidiu Hațegan / Arbitru AVAR: Andrei Antonie

Finala Cupei României se joacă pe 15 mai, pe stadionul din Sibiu.

VIDEO. Raul Opruț, fundașul lui Hermannstadt, primele declarații după revenirea de la națională: „Vreau la Euro 2024!”

De când n-a mai ajuns o divizionară secundă în semifinalele Cupei + Paradox: Corvinul ar putea juca în cupele europene!
CORVINUL
Camora s-a pus în pielea lui Varga, după umilința suferită de CFR în Cupa României Betano: „La ce efort face omul, cum să se simtă?”
CORVINUL - CFR 4-0

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni