FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CFR - CSM POLI 2-0

VIDEO Atacanți care dau gol » Vârfurile au făcut diferența în meciul CFR - CSM Poli 2-0

Bud a marcat al 12-lea gol al său în acest sezon în 20 meciuri

Articol de - Publicat miercuri, 14 decembrie 2016 00:00

CFR Cluj a obținut aseară calificarea în detrimentul ieșenilor prin reușitele a două vârfuri ce-au făcut diferența. Dan Roman revine decisiv.

Meciul a început, practic, de la 1-0 pentru actuala deținătoare a Cupei. Golul lui Bud, tot Bud!, din minutul 6, a mai alungat frigul din Gruia și i-a dezmorțit pe clujeni. Atacantul a reluat cu capul dintre Sarici și Sato, după centrarea lui Camora, și-a făcut diferența.

Golul nu i-a blocat pe moldoveni, doar că e greu să construiești ceva solid pe un teren bocnă de înghețat. Ardelenii, cu Miriuță, suspendat, în tribună, au avut controlul partidei.

Și nu trebuie să fii pe bancă pentru a fi inspirat ca antrenor! Dan Roman a intrat chiar în locul lui Bud și-a înscris după nici 60 de secunde de la apariția pe teren. A împins în poartă mingea centrată de Lopes, lecție deschisă pentru alde Golubovici!

Roman a înscris primul său gol în tricoul clujenilor, după ce-a început ediția de campionat la CSMS Poli Iași. Până aseară, mai jucase doar 8 minute într-un singur meci pentru "feroviari". Aseară, a marcat al doilea gol în 2016, n-o mai făcuse din martie, când juca pentru Botoșani.

7meciuri jucase Dan Roman pentru ieșeni înainte de a-și rezilia contractul cu ei în septembrie, mai exact 204 minute, fără să reușească vreun gol

9luni trecuseră de la precedentul gol într-un meci oficial pentru Dan Roman, în tricoul Botoșaniului, la 1-1 cu Voluntari

CFR Cluj - Poli Iași 2-0
Au marcat: Bud (6), D. Roman (73)

CFR Cluj: Tr. Marc - T. Lopes, Larie, A. Mureșan, Camora - Nascimento, L. Rus - Păun (87 Al. Chiriță), Nouvier, Juan Ruiz (65 Gomelt) - Bud (72 D. Roman). Antrenor Vasile Miriuță

Poli Iași: Grahovac - I. Voicu, Ov. Mihalache, Sarici (56 V. Gheorghe), Sato - Al. Crețu, M. Ciucă, Mitici (72 A. Cristea), Țigănașu (63 Bole) - A. Moldovan, Piccioni. Antrenor Eugen Neagoe

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”