FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  "OPTIMI"

VIDEO + FOTO Au început optimile Cupei României » Știm primele 3 formații calificate în "sferturi"!

Articol de GSP - Publicat marti, 28 noiembrie 2017 22:53

Optimile de finală ale Cupei României au debutat marți cu 3 partide extrem de interesante.

Poli Iași a trecut destul de ușor de Unirea Slobozia, scor 2-0. Apoi, Universitatea Craiova a avut mari emoții cu Afumați, pe care a învins-o în prelungiri, 3-2.

În ultimul meci al zilei FC Botoșani și Viitorul au făcut spectacol, într-un alt meci cu 5 goluri. Cu multe rezerve în echipa de start, formația lui Hagi a cedat la Botoșani, scor 2-3.

Miercuri vor avea loc alte două partide din optimile Cupei:

ora 17:30 CS Mioveni - Gaz Metan (în direct pe TV Digi Sport și TV Telekom Sport)
ora 20:30  U Cluj - Dinamo (în direct pe Pro X, TV Digi Sport și TV Telekom Sport)

***

LIVETEXT FC Botoșani - Viitorul 3-2
A marcat: Chitoșcă '50, Roman '74, Plămadă '81 / Gavra '64, Drăguș '78 VIDEO

În ciuda faptului că Hagi a folosit o echipă experiementală, cu mulți tineri în lot, a reușit să-i pună mari probleme lui FC Botoșani, dar a cedat în cele din urmă cu 3-2.

Meciul a fost extrem de spectaculos, mai ales în a doua repriză, când s-au marcat toate cele 5 goluri. FC Botoșani a câștigat meciul în minutul 81, când Plămadă a înscris și continuă parcursul în Cupa România, trofeu pe care oficialii clubului au spus în repetate rânduri că-l doresc.

FC Botoşani: Ed. Pap – Dumitraş, Burcă, Plămadă, Muşat – Oaidă, Târşa – Serediuc, Rodriguez, Chitoşcă – Kuku
Rezerve: Brânză, Miron, Moruţan, Unguruşan, Roman, Bordeianu, Popa

Viitorul: Tordai- Căpuşă, V. Ghiţă, B. Ţîru, De Noojer – Dumitrescu, Băluţă, Ciobanu – Cioablă, Gavra, D. Drăguş
Rezerve: Buzbuchi, Horj, Vînă, Twumasi, Mălăele, Hodorogea, Ene

***

FINAL » CS Afumați - CS U Craiova 1-1, 2-3 după prelungiri
Au marcat: D. Burlacu '10, M. Vlada 92 / Gustavo '66, Băluță '101, 105
VIDEO

Oltenii au tremurat serios în meciul disputat împotriva divizionarei secunde la Ploiești. CS Afumați a fost aproape să furnizeze surpriza, a condus cu 1-0, însă oltenii au trimis meciul în prelungiri, salvați de golul lui Gustavo din minutul 66.

Lucrurile s-au complicat din nou pentru olteni, care s-au văzut conduși încă din startul primei reprize de prelungiri.

Soarta meciului a fost tranșată însă de Băluță, care a reușit o "dublă" de senzație în minutele 101 și 105.

Echipele de start:

CS Afumați: A. Marinescu - Onea, Robicek, Patriche , Perju - Vl. Tudorache - R. Avram, V. Olariu, M. Dedu, D. Burlacu - Buduroi
Rezerve:
Obretin - Buzea, Alin Zaharia, Ispir, Al. Mitu, M. Vlada, M. Manole
Antrenor:
Vasile Neagu

CS U Craiova: Mitrovici - Dimitrov, Spahija, Kelici Briceag - Gustavo, Zlatinski, R. Popa, Screciu - Băluță, M. Roman II
Rezerve: Calancea - Bancu, Mateiu, Bărbuţ, A. Burlacu, Al. Popescu, Martici
Antrenor: Devis Mangia

***

liveTEXT FINAL » Unirea Slobozia - Poli Iași 0-2 (VIDEO)
Au marcat: Mendes '10 (pen.), Ștefănescu '66

*Pe un teren noroios ca în anii '90 ai Diviziei A, moldovenii au intrat în avantaj grație unui penalty obținut de Cisse. Ștefănescu a majorat diferența și scorul a rămas așa, chiar dacă în final Kelava s-a accidentat la umăr, iar poarta oaspeților a fost apărată în ultimele minute de fundașul stânga Bădic.

• Echipele de start:
    Unirea Slobozia: Dumitrescu - Gherasim, Ghinea, Soare, Drăguț - Apostol - Toma, Adăscăliței, Ibrian, Răduca - Bucă
    Poli Iași: Kelava - Bosoi, Mihalache, Jagodinskis, Bădic - Chelaru, Qaka - Platini, Mendes, Spătaru - Cisse

Programul zilei de joi:

ora 14:00 Hermannstadt - Juventus (în direct pe TV Digi Sport și TV Telekom Sport)
ora 18:30 Chindia Târgoviște - Astra (în direct pe TV Digi Sport și TV Telekom Sport)
ora 21:30 Poli Timișoara - FCSB (în direct pe ProTV, TV Digi Sport și TV Telekom Sport)