FOTBAL  »  Superliga  »  INTERVIU

EXCLUSIV 18 ani de când Dinamo a pus la respect deținătoarea Cupei UEFA în mocirla de la București » Dezvăluirile omului-decisiv: „Am fugit la margine și i-am dedicat lui golul”

Dinamo - CSKA Moscova - Sursă foto: Arhivă GSP +49   FOTO
Dinamo - CSKA Moscova - Sursă foto: Arhivă GSP

Articol de - Publicat vineri, 01 decembrie 2023 19:15 / Actualizat sambata, 02 decembrie 2023 03:46

Au trecut fix 18 ani de când Dinamo o învingea pe CSKA Moscova, deținătoarea Cupei UEFA, în grupele celei de-a doua întreceri europene ♦ Pe 1 decembrie 2005, chiar de Ziua Națională a României, „câinii” antrenați de Ioan Andone mai reușeau o victorie de prestigiu pentru acele vremuri (1-0) ♦ La nici trei luni după ce Everton era spulberată la București, în Ștefan cel Mare a capitulat și fortăreața lui Valery Gazzaev.

Un parcurs al marilor speranțe dinamoviste, născut odată cu victoria de excepție cu Everton, 5-1, continua în „Groapă” pe 1 decembrie 2005, împotriva campioanei Rusiei. O seară ploioasă de iarnă, care n-a adus pe stadion mai mult de 8.000 de „câini”, a însemnat un alt triumf european de pus în ramă pentru Dinamo.

Roș-albii aveau nevoie de trei puncte în fața deținătoarei Cupei UEFA pentru a rămâne cu șanse la calificarea înaintea ultimei etape, de la Marseille. 

Dar până ca dezastrul să se abată pe Vélodrome, Dinamo a pus la respect, în „mocirla” din Ștefan cel Mare, o echipă din care făceau parte, printre alții, gemenii Aleksei și Vasili Berezutski, goalkeeper-ul-simbol al Rusiei, Igor Akinfeev, Yuri Zhirkov sau brazilianul Vágner Love.

Dinamo - CSKA Moscova - Sursă foto: Arhivă GSP
Dinamo - CSKA Moscova - Sursă foto: Arhivă GSP
Dinamo - CSKA Moscova - Sursă foto: Arhivă GSP
Dinamo - CSKA Moscova - Sursă foto: Arhivă GSP
Dinamo - CSKA Moscova - Sursă foto: Arhivă GSP
+45 FOTO

Amintirile lui Vlad Munteanu: „Am fugit spre margine și i-am dedicat golul lui Daouda”

Vlad Munteanu, eroul acelei partide, în prezent manager operațional la FRF, a rememorat pentru Gazeta Sporturilor câteva dintre coordonatele acelei partide. Dincolo de nostalgia trezită de victoria old-school cu CSKA și de perioada în care Dinamo chiar însemna ceva în plan european, fostul mijlocaș afirmă că mizează pe o renaștere a clubului său de suflet.

„Mare victorie n-a fost, din punctul meu de vedere, fiindcă n-am reușit să ne calificăm în primăvara europeană. A fost un meci foarte intens, știam foarte bine ce însemna CSKA Moscova. 

Știam că-l au pe Gazzaev, un antrenor tipic rus, de profil muncitor. Cred că ce am reușit să facem, ca echipă, a fost să livrăm pe teren mai mult decât au făcut-o ei. 

Dinamo - CSKA Moscova - Sursă foto: Arhivă GSP
Dinamo - CSKA Moscova - Sursă foto: Arhivă GSP
Dinamo - CSKA Moscova - Sursă foto: Arhivă GSP
Dinamo - CSKA Moscova - Sursă foto: Arhivă GSP
Dinamo - CSKA Moscova - Sursă foto: Arhivă GSP
+45 FOTO

Faptul că am câștigat a fost o reușită importantă, ne-a dat în continuare elan pentru următorul meci. Am dovedit că eram o echipă puternică. Dacă-mi aduc bine aminte, am fugit spre margine și i-am dedicat golul lui Daouda”, a afirmat Vlad Munteanu, pentru GSP.ro.

Mesajul lui Vlad Munteanu pentru Dinamo: „Identitatea și valorile vor fi permanent acolo! Clubul are puterea să revină”

Fostul fotbalist a încheiat printr-un discurs adresat suporterilor lui Dinamo:

„Dinamo are puterea să revină! Eu nu sunt adeptul vorbitului despre trecut. Fiecare club trece prin perioadele ei, sunt anumite cicluri. Din păcate, Dinamo n-a reușit să se mențină sus și nu arată acum așa cum s-au obișnuit suporterii sau anumiți oameni care chiar au jucat acolo, dar un lucru rămâne cert. 

Imagini de colecție cu Vlad Munteanu / Sursă foto: Arhivă Gazeta Sporturilor
Imagini de colecție cu Vlad Munteanu / Sursă foto: Arhivă Gazeta Sporturilor
Imagini de colecție cu Vlad Munteanu / Sursă foto: Arhivă Gazeta Sporturilor
Imagini de colecție cu Vlad Munteanu / Sursă foto: Arhivă Gazeta Sporturilor
Imagini de colecție cu Vlad Munteanu / Sursă foto: Arhivă Gazeta Sporturilor
+13 FOTO

Identitatea și valorile clubului vor fi în permanent acolo! E de datoria celor care conduc, antrenează și joacă acolo să ducă acest club mai departe. Clubul e al suporterilor, al oamenilor care au ținut cu el o viață întreagă și al copiilor care vin acum la meciuri și vor fi viitorii fani înrăiăți. 

Identitatea acestui club, indiferent de perioada prin care trece, nu se va pierde! E de datoria celor care sunt acolo s-o ducă mai departe”, a mai spus Vlăduț Munteanu.

Dinamo - CSKA Moscova 1-0

Dinamo: Gaev - Galamaz, Moți, Tamaș, Pulhac - V. Munteanu, Ș. Grigorie, Zicu - Ad. Cristea, Fl. Petre, Niculescu
Rezerve: Guso, Daouda, Bratu, I. Bălan, L. Goian, Chihaia. Șt. Radu
Antrenor: Ioan Andone

CSKA Moscova: Akinfeev - V. Berezutskiy, A. Berezutskiy, Ignashvevich, Y. Zhirkov, Chidi Odiah - Semberas, Alodonin, Rahimic, D. Carvalho - V. Love
Rezerve: Gabulov, Gusev, Krasic, Samodin, Dudu, Taranov, Salughin
Antrenor: Valeriy Gazzaev

Dinamo - CSKA Moscova - Sursă foto: Arhivă GSP
Dinamo - CSKA Moscova - Sursă foto: Arhivă GSP
Dinamo - CSKA Moscova - Sursă foto: Arhivă GSP
Dinamo - CSKA Moscova - Sursă foto: Arhivă GSP
Dinamo - CSKA Moscova - Sursă foto: Arhivă GSP
+45 FOTO

VIDEO Rezumatul meciului Dinamo - CSKA Moscova

Alte meciuri de referință pentru Dinamo în acei ani:

VIDEO 15 ani de la istoricul Dinamo - Everton 5-1 » 3 dintre oamenii-cheie au rememorat meciul pentru GSP: „Sincer să fiu, am fost cel mai bun!”
DINAMO
VIDEO 15 ani de la istoricul Dinamo - Everton 5-1 » 3 dintre oamenii-cheie au rememorat meciul pentru GSP: „Sincer să fiu, am fost cel mai bun!”
15 ani de la o mare victorie europeană a lui Dinamo » Eroul meciului, nostalgic: „Și acum ne mândrim cu acea performanță!”
DINAMO
15 ani de la o mare victorie europeană a lui Dinamo » Eroul meciului, nostalgic: „Și acum ne mândrim cu acea performanță!”
17 ani de la un moment teribil trăit de Dinamo în Europa » Interviu cu omul-cheie al acelui meci: „Arbitrul nu ne-a zis absolut nimic! O aroganță tipică”
REMEMBER
17 ani de la un moment teribil trăit de Dinamo în Europa » Interviu cu omul-cheie al acelui meci: „Arbitrul nu ne-a zis absolut nimic! O aroganță tipică”

Ioan Andone s-a mutat în Spania » Comparația făcută de fostul antrenor: „Am 4 dormitoare. Știți cât plătesc pe curent?”

Imagini scandaloase! Zona Crepusculară la Arenele BNR, în centrul Bucureștiului » Jandarmii blochează accesul pentru un motiv incredibil: „Sunt «consensele» noastre”


Comentarii (6)
iobag
iobag  •  02 Decembrie 2023, 10:37
Postat de blahblahblah111 pe 01 Decembrie 2023, 20:33

Dinamo asta era si peste steaua si peste rapid care ajungeau pana departe in Europa in acel an. Pacat ca a distrus giovani echipa in iarna dupa ce s-a certat cu Andone. Dinamo asta batea rapidul uefantastic cu 5-1 pe stefan cel mare. S-au zis destule.

Cum sa fie peste echipele care au reusit cea mai mare performanta romaneasca de dupa revolutie? :)) aveti si voi un an in care nu va elimina pescari si gata, va visati cu balon de aur.

creeperno534
creeperno534  •  01 Decembrie 2023, 22:45

Pe atunci faceai perfomanta cu romanii, acum ajungi cu mult noroc la Euro cu speranta ca nu se va repeta perfomanta din 2016

dogofwarcipi
dogofwarcipi  •  01 Decembrie 2023, 21:11

Ce echipa, doar un jucător străin, ce amintiri, dar și cu ei eram exigenți, ăștia de acum,nicio speranță....și prea mulți străini!

Vezi toate comentariile (6)
Comentează