FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA

4 momente comice cu Alexandru Bourceanu la Steaua :D

Articol de - Publicat sambata, 01 februarie 2014 00:00 / Actualizat sambata, 01 februarie 2014 16:21

Steaua s-a despărţit astăzi de Alexandru Bourceanu, căpitanul "roş-albaştrilor" urmînd să evolueze din retur pentru Trabzonspor.

După doi ani şi jumătate în tricoul Stelei, Bourceanu pleacă în Turcia pentru 1,3 milioane de euro. Primul meci pentru "roş-albaştrii" a fost la Constanţa, pe 31 iulie 2011, Steaua - CS Mioveni 4-0. Rony Levy l-a trimis atunci în teren din primul minut alături de Pablo Brandan. "Gladiatorul" a evoluat toate cele 90 de minute, aşa cum a făcut-o în 74 din cele 80 de jocuri disputate în campionat. În 73 partide a purtat banderola de căpitan.

2 goluri şi 20 pase de gol a contabilizat în Liga 1 pentru Steaua, locul 1 la acest capitol. De asemenea, a bifat 32 meciuri şi un gol în cupele europene.

4 momente comice cu Bourceanu la Steaua
1. L-a bulversat pe Ion Marin
Steaua s-a intersectat în iarna lui 2012 în aeroport cu Ion Marin. Majoritatea jucătorilor nu l-au recunoscut pe fostul antrenor al lui Dinamo, aşa că el a putut să asiste fără să vrea la unele discuţii dintre ei. Uimit de ce a auzit, a mers la Ilie Stan: "Mă, Ilie, nici noi nu eram genii la 20 şi ceva de ani, da' parcă ăştia de azi sînt de pe altă lume! După ce l-am auzit pe Bourceanu vorbind, chiar nu mă mai mir că joacă aşa cum joacă! Nu-mi vine să cred ce minte are!". 

2. Şi-a speriat colegii
Bourceanu i-a şocat şi pe colegii săi din vestiar cu gesturile ieşite din comun pe care le face. "E un tip ciudat. Au fost momente în care l-am surprins înjurîndu-se singur! Adică merge şi vorbeşte cu el: «Boule! Tîmpitule!». Se ceartă singur!", povesteau unii dintre coechipierii lui Alex.

3. Explicaţie halucinantă după debutul dezastruos din Ligă
La finalul meciului Schalke 04, pierdut cu 0-3 de Steaua, căpitanul "roş-albaştrilor" a oferit o explicaţie comică pentru lipsa de reacţie a echipei după primul gol marcat de nemţi. "Ce s-a întîmplat după primul gol? A venit al doilea!", a spus atunci Bourceanu.

4. Modelul său e Hannibal
Invitat în 2011 de Ovidiu Ioaniţoaia la emisiunea "Tribuna zero", Bourceanu a dezvăluit şi cine este personajul său preferat: "M-a impresionat puterea de luptă a generalului Hannibal. Era neînfricat şi ambiţios. Încerc ca şi eu, pe teren, să fiu ca el. Nu mă dau niciodată la o parte cînd e vorba să lupt!".

Ioan Andone s-a mutat în Spania » Comparația făcută de fostul antrenor: „Am 4 dormitoare. Știți cât plătesc pe curent?”

Imagini scandaloase! Zona Crepusculară la Arenele BNR, în centrul Bucureștiului » Jandarmii blochează accesul pentru un motiv incredibil: „Sunt «consensele» noastre”


Comentarii (24)
mvradulescu
mvradulescu  •  02 Februarie 2014, 10:06
Postat de claudiu120284 pe 01 Februarie 2014, 18:33

articol penibil! respect Bourceanu!

Parcă mi-ați citit gândurile ! Tot respectul !!!

shab
shab  •  02 Februarie 2014, 09:22
Postat de mihaicatalin74 pe 02 Februarie 2014, 07:38

referitor la punctul 3 . declaratia a fost geniala , dar nu toata lumea are simtul umorului . uite ca dupa o infrangere categorica poti sa declari si altceva decat tampeniile de lemn pe care le spun in cor fotbalistii . punctul 1 demonstreaza viziunea antrenorului Ion Marin , iar la 2 probabil ca toti ne mai certam singuri uneori doar ca lui i se rupe si o face cu glas tare . oricum un articol de referinta al presei sportive .

Perfect de acord. Liviu Manolache a incercat sa il faca pe Bourceanu sa para prost dar a reusit doar sa demonstreze ca cel cu IQ scazut e chiar el insusi. Ce dobitoc..

mihaicatalin74
mihaicatalin74  •  02 Februarie 2014, 07:38

referitor la punctul 3 . declaratia a fost geniala , dar nu toata lumea are simtul umorului . uite ca dupa o infrangere categorica poti sa declari si altceva decat tampeniile de lemn pe care le spun in cor fotbalistii . punctul 1 demonstreaza viziunea antrenorului Ion Marin , iar la 2 probabil ca toti ne mai certam singuri uneori doar ca lui i se rupe si o face cu glas tare . oricum un articol de referinta al presei sportive .

Vezi toate comentariile (24)
Comentează