FOTBAL  »  Superliga  »  STATISTICĂ

A scăzut pofta de gol » Jucătorii din Liga 1 au marcat mai puţin decît în sezonul trecut

Marius Niculae (dreapta) este golgeterul Ligii 1 cu 14 reuşite, cu 6 peste colegul său din ofensivă, Ionel Dănciulescu (stînga)

Articol de - Publicat miercuri, 21 decembrie 2011 00:00 / Actualizat miercuri, 21 decembrie 2011 13:03

După 18 etape, în Liga 1 s-au marcat, în meciurile decise pe teren (161), nu mai puţin de 380 goluri.

Astfel, campionatul României are o medie de 2,36 de goluri pe meci, apropiată de cea a Italiei, care în momentul de faţă este de 2,37, cu 8 meciuri rămase de disputat din ultima etapă din 2011.

În Liga 1, gazdele marchează cel mai mult, avînd 215 reuşite, cu 50 peste cele ale oaspeţilor. Antrenorii îşi fac bine treaba la pauză, pentru că în repriza secundă elevii lor marchează 216 goluri faţă de cele 164 din prima repriză. S-au marcat 46 de goluri in penalty, alte 11 astfel de lovituri fiind ratate. S-au bifat 7 autogoluri, 25 de duble şi şase triple.

- 37,6% este procentul golurilor marcate din faze fixe, cu 4 peste cel din Liga Campionilor;
-105 goluri s-au marcat cu piciorul stîng (27,6%), cele mai multe aparţinînd Vasluiului – 14;
- 81 de reuşite s-au înscris cu capul, cele mai multe fiind în dreptul a trei echipe: Dinamo, Vaslui şi Pandurii – 7.
-170 de jucători s-au bucurat cel puţin o dată de o reuşitã în Liga 1.
- 13 meciuri fără gol a contabilizat Dinamo, liderã la acest capitol.

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”