FOTBAL  »  Superliga  »  GLORIA BISTRIŢA - UNIREA URZICENI 0-0

A ţinut şmecheria » Unirea Urziceni a scos un punct la Bistriţa

Cornel Cernea, Cernea, Unirea Urziceni

Articol de GSP - Publicat duminica, 03 octombrie 2010 00:00

Unirea s-a apărat tot meciul, a tras de timp cît a putut şi a plecat cu un punct, chiar dacă gazdele au beneficiat de un penalty acordat ca pe vremea Cooperativei Vezi rezumatul partidei Gloria Bistriţa - Unirea Urziceni 0-0! (video)

Unirea e stranie, de pe altă planetă. A ras-o pe Steaua, apoi şi pe Dinamo, cu o trupă înjghebată la minut. La Bistriţa, "vampirii" au înţepat în gol o jumătate de meci, apoi "centralul" Marcu s-a lăsat vrăjit de căderea lui Junior Moraes, la duelul de joc cu Muzac, şi-a dat penalty. Cernea, care anul trecut, la Alba Iulia, era scos din echipă de un portar la aproape 40 de ani, Rotaru, s-a întins ca un mic Duckadam şi-a parat, lejer, execuţia aceluiaşi Junior Moraes (45).

Brazilianul mai ratase două situaţii imense înainte, iar "vampirii", deveniţi brusc pioşi, şi-au făcut uluiţi cruce, înainte de a-şi relua, după pauză, asalturile. Se juca pe limita careului ialomiţean, ca la handbal, a fost aversă de centrări, apoi o avalanşă de şuturi, dar Cernea, băftos, a scăpat mereu. Chiar şi la ghiuleaua din 15 metri a lui Bruno Moraes, care a zburat, inexplicabil, aiurea (64).

Unirea a prins ceva curaj: Karamian a ieşit de la cutie, a centrat perfect, dar Rusescu a trimis, cu capul, alături (69). Însă marile ocazii le-a avut tot Bistriţa. A. Mureşan, Velcovici şi Bawab de două ori nu l-au putut bate însă pe Cernea, din mijlocul careului. În ultimele 10 minute, Unirea a făcut teatru, cu jucătorii căzînd la orice atingere, tăvălindu-se şi trăgînd jenant de timp, dar a scos punctul după care a venit la Bistriţa.

Inbox

- În minutul 45, centralul Marcu a dat penalty la duelul în aer dintre Muzac şi Junior Moraes. Reluările TV au indicat că arbitrul a gafat, brazilianul căzînd extrem de uşor.
- Pădureţu s-a accidentat după un sfert de oră de joc, fiind înlocuit, după ce a primit îngrijiri cîteva minute, cu Arman Karamian.
- Unirea a cerut eliminarea lui Mărginean, în minutul 74, după ce mijlocaşul bistriţean l-a secerat pe Semedo. Mărginean, care mai avea un "galben", a fost iertat de arbitru.

"Marcu e un arbitru tînăr, fără experienţă, care s-a pripit cînd a dat penalty la Moraes"