FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA

Au găsit alt superadversar! » Steaua vrea să joace cu o echipă din sferturile Ligii Campionilor

Ultimul superamical al Stelei a fost în iulie 2008, cu AS Roma, în Ghencea, scor 3-1, ocazie cu care a fost prezentat lotul roș-albaștrilor pentru sezonul următor

Articol de GSP - Publicat miercuri, 27 martie 2013 00:00 / Actualizat miercuri, 27 martie 2013 13:57

Steliştii nu vor mai disputa un amical cu Real Madrid, dar există un alt oponent pentru celebrarea titlului, pe 24 sau pe 26 mai.

Steaua n-a fost de acord să joace cu Real Madrid în iulie, ca să nu-i fie afectat programul din campionat, însă tot are ocazia să întîlnească un adversar tare într-un amical. Aceeaşi firmă care organiza duelul cu "galacticii" le-a propus roş-albaştrilor un test în mai contra unei sfert-finaliste din Champions League.

Reghecampf preferă mai degrabă varianta aceasta decît pe cea a amînării startului sezonului următor de dragul lui Cristiano Ronaldo. Steaua ar vrea să joace pe 24 mai, ca să folosească data pentru sărbătorirea titlului cu numărul 24 din istoria clubului, dar e posibil ca jocul să fie stabilit pentru 26 mai, în funcţie de "ţintarul" Ligii 1.

Singurul semn de întrebare din jurul amicalului-petrecere pe care-l organizează steliştii: adversara, una dintre sfert-finalistele Champions League, cere să fie stipulat în contract că anulează meciul în cazul în care se califică în finala competiţiei, programată pe 25 mai.

35.000 de oameni au asistat pe Naţional Arena la Dinamo-Barcelona (0-2), cel mai tare amical jucat recent de o echipă din România

Sfert-finalistele Ligii Campionilor sînt: FC Barcelona, PSG, Bayern Munchen, Juventus, Malaga, Dortmund, Real Madrid, Galatasaray

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”