FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA

Becali dezvăluie cît l-a costat primul transfer al iernii, Gabi Iancu: "Hagi mi-a zis direct să-l luăm de acum"

Gigi Becali vrea să întărească Steaua cu jucători tineri şi promiţători
Gigi Becali vrea să întărească Steaua cu jucători tineri şi promiţători

Articol de - Publicat joi, 06 decembrie 2012 00:00 / Actualizat joi, 06 decembrie 2012 03:38

Gigi Becali a dezvăluit pentru Gazetă detaliile înţelegerii cu Gică Hagi în ceea ce priveşte transferul lui Gabriel Iancu de la Viitorul Constanţa.

- Domnule Becali, aţi făcut primul transfer!
- Păi, v-am zis că o să ne mişcăm repede şi o să aducem toată crema fotbalului din România la Steaua. E primul transfer din cele pe care ni le-am propus în această pauză de iarnă, o să mai fie jucători tineri de viitor pe care-i vom aduce la Steaua.

- Gabi Iancu un tînăr promiţător...
- Un băiat foarte bun! O să crească la Steaua şi o să facă performanţă mare. Ne-am înţeles cu toată lumea, am bătut palma cu Gică Hagi. Mai urmează să mai semnăm actele şi gata, e al nostru!

- În ultimul interviu în Gazetă aţi spus că cei transferaţi acum nu vin din iarnă.
- Hagi mi-a zis direct: «Băi Gigi! Eu dacă am vîndut un jucător ţi-l dau de acum. Nu mai stăm cu el pînă la vară, să se gîndească băiatul doar la Steaua». Şi dacă Hagi mi-a zis aşa, am decis să-l luăm de acum, din iarnă, şi cu asta, basta!

- E singurul jucător pe care-l luaţi de la Viitorul?
- Momentan, da! Nu se pune problema să mai aducem pe altcineva. S-a tot vorbit de Alibec sau de Buzbuchi. Gabi Iancu e singurul pe care-l luăm.

- Pe cît va semna şi cît aţi plătit pentru el?
- 500.000 de euro şi va semna pe 5 ani! Nu mai semnează nimeni cu o echipă puternică aşa cum e Steaua pe mai puţin. Poate doar ăştia bătrîni ca Tibi Bălan semnează pe 2-3 ani.

 

Liderul Ligii 1 a bifat aseară primul transfer al iernii » Iancu: "Steaua e un vis frumos!"


Gabi Iancu (18 ani) va semna cu roş-albaştrii pe cinci ani şi va merge în Ghencea chiar din această iarnă.

În octombrie, Gazeta anunţa planul de achiziţii al Stelei: Gabi Iancu de la Viitorul, Alex Maxim de la Pandurii, Gicu Grozav de la Petrolul şi Paul Batin de la Braşov.

Confirmarea celor mai promiţători jucători din Liga 1 a venit în urmă cu o săptămînă într-un interviu exclusiv acordat GSP de către Gigi Becali. Acesta anunţa că va începe imediat lupta pe piaţa transferurilor pentru a aduce cei mai buni jucători din campionatul românesc.

Ieri, steliştii au detonat prima bombă, cumpărîndu-l cu 500.000 de euro pe Gabriel Iancu. Acesta urmează să semneze pe cinci ani şi va veni sub comanda lui Reghecampf chiar din această iarnă.

Contactat de Gazetă, Gabi a declarat: "E o veste extraordinară, dar momentan eu nu am semnat nimic. Cred că totul se va întîmpla după meciul nostru cu Astra, de pe 17 decembrie. E un vis frumos să joci la Steaua!".

Unde va juca?
Marea întrebare care se pune e pe ce post va evolua Iancu la Steaua? Pînă acum, la Viitorul a bifat 3 posturi: mijlocaş dreapta, mijlocaş central şi atacant. Toate însă într-un alt sistem faţă de ce joacă Steaua, şi anume 4-3-3.

În Ghencea, mijlocaşi dreapta sînt Chipciu şi Popa, însă Iancu şi-ar putea face loc în mijlocul liniei de 3 mijlocaşi ofensivi sau ca mijlocaş stînga, caz în care Tănase ar evolua în centru.

Primul "11" cu Iancu titular
Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Chiricheş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Chipciu, G. Iancu, Cr. Tănase - Rusescu

"Nu mi-e teamă de presiune sau de declaraţiile domnului Gigi Becali. Dacă te pui rău cu el şi nu arăţi clasă, e normal să se ia de tine" (Gabi Iancu, în urmă cu o lună)

"Steaua a fost clubul cel mai decis în privinţa lui Iancu" (Gică Hagi, patron Viitorul)

"Am vrut să-l las pe Iancu la Viitorul pînă la vară, dar Gică mi-a zis: «Gigi, ţi-l dau de acum. Nu i-ar mai sta gîndul la noi!»" (Gigi Becali, finanţator Steaua)

542074-cifre-iancu.jpg

Citește și:
Zeljko Kopic l-a scos din lot: 99% pleacă de la Dinamo!
Superliga
Zeljko Kopic l-a scos din lot: 99% pleacă de la Dinamo!
Dennis Politic este istorie la FCSB! Cedat la reduceri + Care este situația cu Dinamo
Superliga
Dennis Politic este istorie la FCSB! Cedat la reduceri + Care este situația cu Dinamo
Șoc în fotbalul românesc! Impresarul Cătălin Sărmășan, suspendat un an pentru pariuri » Amendă uriașă primită de omul care îi reprezintă pe Cîrjan, Politic, Miculescu
Superliga
Șoc în fotbalul românesc! Impresarul Cătălin Sărmășan, suspendat un an pentru pariuri » Amendă uriașă primită de omul care îi reprezintă pe Cîrjan, Politic, Miculescu
Alexander Zverev, explozie de furie în semifinala cu Carlos Alcaraz: „Mereu îi protejați pe ăștia doi!”
Tenis
Alexander Zverev, explozie de furie în semifinala cu Carlos Alcaraz: „Mereu îi protejați pe ăștia doi!”
ULTIMA ORĂ Uzina Dacia din Maroc a depășit în premieră fabrica din România
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Uzina Dacia din Maroc a depășit în premieră fabrica din România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Decizie ȘOC: Ana Maria Bărbosu a rămas fără medalia olimpică de la Paris! Informația care ZGUDUIE sportul românesc

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (67)
andystar
andystar  •  06 Decembrie 2012, 22:33

UN JUCATOR BUN CARE VA CRESTE SIGUR ! FRUSTRATII SA CRAPE !

talpaiadului
talpaiadului  •  06 Decembrie 2012, 16:58
Postat de flo_ax pe 06 Decembrie 2012, 16:13

hm... multi naivi pe aici... ma mir ca au pus banii astia pe hartie, din moment ce trebuie sa plateasca si TVA! Da, Romania e singura natiune unde jucatorul e marfa... Platesti o caruta de bani la stat daca pui suma reala. Eu cred ca s-au inteles cei 2, stati linistiti

Si cat ai vrea sa coste Iancu, amice? 5 milioane? Uita-te la cifrele alea, sunt sub cele ale lui Adi Popa. E tanar, poate va creste, dar poate nu, mai ales la Steaua unde jucatorii tineri de cele mai multe ori clacheaza.

gicarijakone
gicarijakone  •  06 Decembrie 2012, 16:44
Postat de flo_ax pe 06 Decembrie 2012, 16:13

hm... multi naivi pe aici... ma mir ca au pus banii astia pe hartie, din moment ce trebuie sa plateasca si TVA! Da, Romania e singura natiune unde jucatorul e marfa... Platesti o caruta de bani la stat daca pui suma reala. Eu cred ca s-au inteles cei 2, stati linistiti

Daca cauti pe google ai sa afli ca in UK transferurile de jucatori in interiorul UK se taxeaza cu TVA (VAT in engleza). Transferurile din UK in afara UK nu se taxeaza cu TVA.

Vezi toate comentariile (67)
Comentează