FOTBAL  »  Superliga  »  FC VASLUI - GAZ METAN 2-1

Biliard

Articol de - Publicat joi, 13 august 2009 00:00

Moldovenii au cîştigat prin două şuturi deviate, însă Danşa le-a refuzat ardelenilor un penalty la 1-0

Eurotrupa lui Cristi Dulca a dat ieri primul recital în noua stagiune a Ligii I, în faţa unui adversar care nu s-a blocat nici o clipă în defensivă. Startul i-a aparţinut lui Burdujan, ale cărui şarje l-au ridiculizat pe medieşeanul Marovici, însă Temwanjera (5, 22) a irosit fiecare şansă. A ieşit apoi la rampă Genchev, mingea trimisă de bulgar din lovitură liberă (20) a şters zidul şi s-a oprit în aţe. Morişca vasluiană a măcinat şi mai tare defensiva ardelenilor, numai că Gerlem a trimis ca la rugby din poziţie ideală.

După vizita la cabine, medieşenii s-au apropiat mai mult de buturile lui Hăisan, dar Bud (58) n-a izbutit egalarea din poziţie bună. Un minut mai tîrziu, acelaşi Bud a fost tras de mînă în careu de Zubar, însă "centralul" Danşa n-a arătat punctul cu var, lăsînd jocul să continue!

Wesley (64) a mişcat şi el transversala porţii apărate de Vîtcă, iar Hugo Luz (68) a încheiat conturile cu o centrare deviată de un adversar chiar în vinclu. Tabela s-a modificat ultima dată în minutul 88, cînd Hăisan a fost spectator la reluarea lui Bud.

"Sînt mulţumit de rezultat şi supărat pentru că am ratat foarte mult. Va trebui să remediem rapid aceste erori"
Cristian Dulca, tehnician FC Vaslui

"Victorie meritată a Vasluiului. Elevii mei au făcut două greşeli impardonabile, dar nici eu n-am fost inspirat"
Cristian Pustai, antrenor Gaz Metan

În minutul 45, în urma unor combinaţii în viteză ale jucătorilor olteni, mingea ajunge la Rose, care îi pasează lui Florin Costea

Sârbii au izbucnit la adresa lui Bellingham » Gestul englezului, taxat aspru: „Rușinos! Marii fotbaliști nu fac așa ceva”