FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - FC BOTOȘANI

DINAMO - FC BOTOȘANI. VIDEO + FOTO Gol de poveste marcat de Borja Valle! A înscris de la 55 de metri

Borja Valle a marcat de la 55 de metri // FOTO: Captură Digi Sport +19   FOTO
Borja Valle a marcat de la 55 de metri // FOTO: Captură Digi Sport

Articol de - Publicat vineri, 11 septembrie 2020 22:25 / Actualizat sambata, 12 septembrie 2020 12:30

Dinamo a egalat la 1 în meciul cu FC Botoșani, 0-1, în minutul 70, după o execuție spectaculoasă a mijlocașului Borja Valle Balonga (28 de ani).

Borja Valle este noul idol al fanilor lui Dinamo, după supergolul marcat în minutul 70 al meciului cu FC Botoșani. Introdus la pauză, în locul lui Diego Fabbrini, mijlocașul spaniol a marcat cu o execuție spectaculoasă.

La primul meci la Dinamo, Borja Valle a primit o minge în cercul de la centrului terenului, în propria jumătate, l-a văzut ieșit pe portarul Eduard Pap și a decis să își încerce norocul. Ibericul a trimis perfect și mingea l-a depășit pe portarul lui FC Botoșani.

+15 FOTO

„Super fotbalist Borja Valle! Număr 10 adevărat!”, au exclamat fanii din PCH.

Vezi AICI VIDEO cu golul lui Borja Valle

Al 7-lea gol din propria jumătate

Începând cu anul 2000, acesta este al 7-lea gol marcat de un jucător din Liga 1 din propria jumătate

• 05.04.2000: Nicolae Stanciu (Rapid), la meciul Rapid – Rocar 1-1
  •  07.05.2003: Corneliu Papură (U Craiova), Oțelul – Universitatea Craiova 0-1
  • 19.08.2003: Tiberiu Șerban (Ceahlaul), Ceahlăul – Petrolul 4-1
  • 15.08.2008: Dănuț Sabou (Gloria), Gloria Bistrița – Politehnica Iași 3-1
  • 26.09.2008: Frane Vitaic (Otelul), Farul – Oțelul 1-1
  • 23.10.2016: Mihai Căpățînă (Voluntari), CSMS Iași – FC Voluntari 1-2
  • 11.09.2020: Borja Valle, Dinamo-FC Botoșani 1-1