FOTBAL  »  Superliga  »  U CRAIOVA - CFR CLUJ 0-0

Campioana n-a avut nici o ocazie în faţa noii Craiove a lui Ţicleanu » Vişine putrede

Articol de - Publicat duminica, 25 iulie 2010 00:00

Oltenii au început campionatul cu o remiză albă contra campioanei şi puteau obţine mai mult dacă erau viteji ca în startul meciului. CFR-ul a părut obosită şi n-a avut nici o ocazie importantă Adrian Mititelu: "Vom pierde greu în acest campionat" (video)

Oltean sau neoltean, e imposibil să-ţi rămînă indiferent strigătul lui Tudor Gheorghe: "Muicăăăă, sîntem neam de piatră!". Aşa se încinge atmosfera în această zonă a ţării, aşa se pune presiune pe adversar.  Sorin Cârţu: "Gîngioveanu e mai bun decît Gargorov, şi mai tînăr" (video)

Alb-albaştrii au început vitejeşte, stilul casei. Gargarov, Costea, Dina şi Prepeliţă au împins mingea spre poarta lui Nuno Claro. Cam ca în primăvară, cînd au condus cu 2-0 şi-au pierdut cu 3-2, dar de data asta, în prima repriză, a lipsit golul. Şi-apoi, CFR Cluj nu degeaba a luat 7 trofee interne în 3 ani. Jucătorii lui Mandorlini stau în teren ca o echipă campioană. Şi cînd sînt ţinuţi în jumătatea lor, se apără disciplinat, meticulos.

Să-l urmărim pe Gargorov!
Bulgarul Gargorov s-a dovedit regizorul craiovenilor, dar nu prea a avut cu cine să joace. Degeaba a inventat nişte pase luminoase, acţiunile oltenilor s-au rupt în preajma careului ardelean.

În minutul 32, alb-albaştrii puteau să-i surprindă descoperiţi pe adversari. Edimar a greşit la mijlocul terenului, Gargorov l-a lansat pe Costea, însă acesta a fost prins din urmă şi blocat de Culio. Chiar şi aşa, mingea a ajuns bine la Bărboianu, la 16 metri, dar pe mijlocaş l-a cuprins tehnicitatea chiar în acel moment şi a apelat la o tentativă de lob, eşuată. A mai fost reluarea lui Dina (43), cu capul, pe spate, mingea lovind şi pămîntul. Multă voinţă şi determinare la gazde, putinţă şi clarviziune mai puţin.

Somnifer de la Cluj
Vişiniii au demonstrat de ce au monopolizat situaţia în România. Sînt constanţi, greşesc puţin, parcă aşteaptă minutele 60 - 70 ca să dea un gol şi să închidă partida italieneşte. În afara şuturilor în forţă ale lui Mureşan şi Yssouf Kone, campionii n-au avut mai nimic în primele 45 de minute.

Mandorlini a pus în practică un joc de aşteptare, viclean. Iar la pauză a adăugat şi ceva somnifere. Şi pentru gazde, şi pentru ai lui. Partea secundă s-a jucat doar pentru că aşa zice regulamentul. Dănanae a mai încercat nişte lansări, clujenii au mai avut ceva tentative de hei-rup, dar rezultatul fu nul.