FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - URZICENI 1-0

Campioana trăieşte

Articol de GSP - Publicat sambata, 01 noiembrie 2008 00:00

CFR-ul a pus indigoul peste derbyul precedent, 1-0 cu Dinamo, şi a învins-o aseară pe Urziceni cu acelaşi scor

Numai asta nu le lipsea "feroviarilor" înaintea returului de foc cu Bordeaux: o dispută în campionat cu o echipă organizată şi insistentă ca o durere de cap.

"N-am ieşit niciodată din lupta pentru titlu! Trebuie să cîştigăm tot pînă la finele turului pentru a recupera diferenţa de puncte care ne separă de Dinamo"
Maurizio Trombetta, antrenor CFR Cluj

Încă din startul partidei ialomiţenii şi-au ocupat poziţiile şi au stopat din faşă orice ameninţare la poarta lui Arlauskis, care la mijlocul reprizei făcea încă exerciţii de încălzire în afara careului. Clujenii au avut frisoane la lovitura liberă a lui Pădureţu (30) din colţul careului de 16. Micuţul mijlocaş al Urziceniului a centrat pe colţul scurt, Galamaz l-a bătut pe Mureşan în duelul aerian, dar nu şi pe Stăncioiu. În acelaşi minut, Onofraş a reluat slab cu capul din plonjon după o centrare a lui Mara.

"Sînt supărat, deşi am pierdut în faţa celei mai bune echipe din România. Am spus că ultimele meciuri din tur vor stabili din ce pastă sîntem făcuţi. Azi am fost moi! Cei de la CFR vor avea viaţă grea cu Bordeaux pentru că i-am obosit noi"
Dan Petrescu, antrenor Unirea Urziceni

În căutarea algocalminului, vişiniii au început să pună probleme. Peralta (33) a tras viclean de la 17 metri, dar s-a interpus Arlauskis. Culio (41) a expediat o torpilă de la 30 de metri, care a trecut razant cu transversala, iar Trică (41) nu a nimerit spaţiul porţii de la limita careului mare.

Trombetta a găsit remediul la pauză. Imediat după reluare, gazdele s-au năpustit în atac. Trică a anunţat golul cu un şut din cădere din interiorul careului, care a lovit bara (47). Tot decarul campioanei l-a întins serios pe portarul oaspeţilor (52), care nu a mai avut ce face însă în faţa ivorianului Kone: preluare pe piept după lansarea lui Culio şi reluare din vole din 8 metri.

Urziceniul putea pleca de la Cluj cu un punct dacă lovitura liberă a lui Brandan (90) nu era trimisă exact pe direcţia lui Stăncioiu. CFR-ul trăieşte, urcă în clasament şi aşteaptă cu moralul ridicat confruntarea de marţi cu Bordeaux.

S-a "rupt" Didy
În minutul 10, în urma unui contact cu un adversar în apropierea băncii de rezerve clujene, Didy a avut nevoie de îngrijiri medicale. El a continuat să mai joace pînă în minutul 21, cînd s-a prăbuşit la pămînt ţinîndu-se cu mîinile de genunchiul stîng şi a fost înlocuit de Yssouf Kone. Este vorba de genunchiul la care atacantul brazilian s-a accidentat grav în decembrie, anul trecut. Didy a suferit o ruptură de ligamente în meciul cu Timişoara de pe "Dan Păltinişanu" şi a trebuit să stea 6 luni pe tuşă.

Culio, căutat de ruşi
La partida de aseară au fost prezenţi scouteri ai unor grupări din Rusia, veniţi special pentru a-l urmări pe Culio, eroul clujenilor la 2-0 cu AS Roma. Mijlocaşul argentinian a lăsat o impresie bună, el pasînd decisiv la golul lui Yssouf Kone. Culio este al doilea fotbalist clujean intrat în atenţia cluburilor din Europa în ultima vreme, după Dubarbier, fotbalist "vînat" de reprezentanţi ai unor echipe precum Zenit, Atletico Madrid şi Schalke.

Nervi întinşi la maximum
Meciul a fost trăit la mare intensitate de oficialii celor două grupări. Cu un sfert de oră înaintea finalului meciului, un fault la mijlocul terenului a "aprins" cele două bănci de rezerve. Managerul general al ialomiţenilor, Mihai Stoica, a venit furtunos la marginea terenului, unde a protestat vehement, iar Dan Petrescu şi preparatorul fizic al lui CFR, Ze Pedro, au avut un schimb dur de replici.

FCSB se întoarce oficial pe Ghencea! Mihai Stoica a făcut anunțul: „Da, sigur! Pe 6 iulie vom juca acolo”

FCSB poate pierde „un jucător excepțional” » Au început negocierile: „E diferență mare între ce solicită și ce e dispus Gigi să ofere!”