FOTBAL  »  Superliga  »  PANDURII - DINAMO 1-1

Ce execuţii!

Articol de GSP - Publicat luni, 28 iulie 2008 00:00

Torje şi Alex Piţurcă au marcat două goluri de excepţie, iar gorjenii au reuşit să strice debutul de sezon al "cîinilor"

Fără Bratu, suspendat, şi Marius Niculae, nerefăcut, tehnica, viteza şi forţa cerute de Rednic au căzut pe umerii lui Dănciulescu, lui Miranda rămînîndu-i spaţiul aerian. Pe care l-a survolat în permanenţă, dar fără a ataca decisiv poarta Pandurilor. Iar un număr 9 trebuie să fie incisiv şi determinant pentru echipă.

Cu o ofensivă încropită, "cîinii" au fost dominaţi în prima parte a debutului de nou mandat al "Puriului". "Bijutierul" gorjenilor, Vasilache, a profitat de o minge bărbierită de Izvoranu şi l-a arcuit pe Lobonţ (20), cu o torpilă de la 17 metri. Orac l-a imitat 5 minute mai tîrziu. Pandurii au desenat frumos şi au căutat să afle cîte vieţi are "Pisica". Zvîcnirea dinamoviştilor a venit în ultimul minut, dar Miranda, în poziţie de singur cu portarul, a preluat mingea cu mîna! Emotivi în apărare, roş-albii puteau începe prost sezonul dacă Moţi (51) nu respingea din faţa porţii goale după o eroare a lui Lobonţ.

Cristeaa avut un moment de magie pe partea stîngă, i-a pasat perfect lui Torje, care s-a transformat în erou, piticul expediind superb, cu ristul, mingea la vinclu. Dar nu s-a terminat 0-1 pentru că gorjenii au crezut în şansa lor. Iar Alex Piţurcă a prins şi el o execuţie de senzaţie, lovitură de cap perfectă din 12 metri, bară-gol. Iar finalul i-a prins pe fanii gazdă ironizîndu-l pe Borcea cu scandări repetate: "Unde e Shakira?".

Controverse cu Lajos

Cea mai fierbinte fază a meciului s-a consumat în minutul 41, cînd Miranda a reuşit să marcheze. Golul său a fost anulat însă, brigada de arbitri considerînd că argentinianul l-a îmbrîncit pe Cardoso în duelul aerian. Dinamoviştii au protestat vehement, iar Cristi Borcea, aflat în tribună, a gesticulat nervos: "Iar ne face Lajos ăsta, după ce anul trecut ne-a curăţat cu Vasluiul!".