FOTBAL  »  Superliga  »  CFR - FCSB 0-1

CFR Cluj - FCSB 0-1. Record negativ pentru Dan Petrescu » Nu i se mai intâmplase de 15 ani!

Dan Petrescu +23   FOTO
Dan Petrescu

Articol de - Publicat duminica, 17 aprilie 2022 23:26 / Actualizat duminica, 17 aprilie 2022 23:57

FCSB s-a impus în derby-ul cu CFR Cluj, scor 1-0, și roș-albaștrii relansează lupta la titlu. Dan Petrescu, antrenorul ardelenilor, a bifat un record negativ după eșecul în fața roș-albaștrilor.

La capătul unui meci în care CFR a șutat o singură dată pe poarta celor de la FCSB, formația lui Dan Petrescu s-a văzut învinsă de principala urmăritoare la titlu și a ajuns la două înfrângeri consecutive în campionat, după ce etapa trecută a pierdut în deplasarea de la Craiova, scor 2-3.

CFR - FCSB 0-1. Dan Petrescu vehement: „Greșeala lui Istvan Kovacs a decis derby-ul! Nu ai voie!” » Contrazis de lumea fotbalului
CFR - FCSB 0-1

Este pentru prima dată când Dan Petrescu pierde două partide consecutive în Liga 1, după 15 ani! Precedentul a fost în sezonul 2006/2007, când era pe banca Urziceniului. Interesant că și atunci scorurile au fost identice: 2-3 cu Oțelul, în deplasare, în runda 20, și 0-1 cu Farul, acasă, în runda 21.

Dan Petrescu, despre jocul modest al celor de la CFR Cluj

Întrebat în legătură cu faptul că echipa lui n-a șutat pe poartă decât abia în prelungiri, „Bursucul” a replicat:

„Și Real Madrid a fost fără șut pe poartă în meciul cu Barcelona. Se mai întâmplă. Dacă era egal astăzi nu se supăra nimeni. La Craiova am pierdut în minutul 96, când n-ar fi trebuit să mai fie al șaselea minut. Nu cred că ne-a dominat Craiova. Astăzi clar nu a fost un meci bun, dar nici cei de la FCSB nu au avut ocazii mari în prima repriză.

Acum suntem toți foarte supărați. E o criză care ar fi trebuit să vină la un moment dat. Acum trebuie să știm cum să trecem peste ea. Acum a intrat și Craiova în lupta pentru titlu”.

VIDEO CFR - FCSB 0-1 // Dumitru Dragomir nu își schimbă părerea: „CFR Cluj e campioană!”

CFR - FCSB 0-1. Florin Tănase, mesaj războinic după victoria din derby: „Am arătat că nu suntem copilași, cum ne fac alții!”
CFR - FCSB 0-1. Pe cine laudă Adrian Porumboiu: „Mulți jucători, un singur remarcat!” + Mesaj clar pentru Petrescu: „Nu poți cu el”