FOTBAL  »  Superliga  »  CFR - PETROLUL 1-0

VIDEO De neprivit! Chin și jale în CFR - Petrolul, meci decis în prelungiri » Nu s-a jucat NIMIC la Mediaș!

Articol de GSP - Publicat sambata, 01 octombrie 2022 23:26 / Actualizat sambata, 01 octombrie 2022 23:36

Etapa #12 din Liga 1: CFR Cluj a învins-o pe Petrolul, scor 1-0, într-unul dintre cele mai proaste meciuri ale sezonului. E drept, a plouat torențial la Mediaș, casa de ocazie a campioanei, și nici gazonul n-a fost grozav.

„Dă-ne, bă, și nouă ceva!” a fost strigătul cu care, în vremea Urziceniului, Petrescu șoca un arbitru. Era minutul 1, abia se fluierase startul meciului. La fel i-ar putea striga „Bursucului” și microbiștii, după fotbalul cu pipeta oferit azi la Mediaș.

Gest incalificabil al unui oficial de la CSA Steaua, imediat după meciul cu Șelimbăr
CSA Steaua

CFR Cluj - Petrolul 1-0: chin și jale la Mediaș

Petrolul a stat la cutie, a așteptat-o pe CFR să riște, dar campioana n-a fost în stare să producă mai nimic până în prelungiri. A tras prima dată pe poartă în minutul 75!

De altfel, prima repriză a avut parte de un singur șut cadrat: Țicu - minutul 30, execuție fără niciun pericol pentru Scuffet.

O oportunitate mai clară de a marca a semnat-o Kolinger. Cu capul, din corner, croatul a reluat puțin pe lângă ('85).

În prelungiri, după o fază identică, Manea avea să ducă toate cele 3 puncte la Cluj. Profitând de spațiile lăsate în defensivă de prahoveni, Petrila a irosit apoi o ocazie imensă de gol, singur cu Vâlceanu.

Clasamentul actualizat din Liga 1

După acest rezultat, CFR Cluj se clasează pe locul 4, la 3 puncte distanță de liderul Farul. Momentan, Petrolul ocupă în continuare o poziție de play-off.

FINAL. CFR Cluj - Petrolul 1-0

CFR Cluj - Petrolul, echipele de start:

CFR CLUJ: Scuffet - Braun, Kolinger, Yuri, Camora - Boateng, Muhar, Deac - Yeboah, Malele, Birligea
REZERVE: Sava - Manea, Billong, Hoban, Cvek, Roger, Mistrati, Petrila, Buș
ANTRENOR: Dan Petrescu

PETROLUL: Vâlceanu - Meijers, Tamaș, Mathaus - Pashov, Dumitriu, Seto, Tavares, Țicu - Irobiso, Grozav
REZERVE: Leitner - Borța, Cioiu, Cebotaru, Tucaliuc, Velisar, M. Bratu, Ivanovski, Măzărache
ANTRENOR: Nicolae Constantin

Stadion: Gaz Metan (Mediaş)
Arbitru: Popa Cătălin (Piteşti) / A1: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel), A2: Mitruţi Daniel (Craiova) / Arbitru VAR: Haţegan Ovidiu (Arad), Arbitru AVAR: Stroe Gabriel Sabin (Piteşti)

CFR Cluj e nevoită să meargă la Mediaș pentru a-și disputa meciurile considerate „acasă” până la finalizarea lucrărilor de montare a noului gazon din Gruia.

Un titular al naționalei, așteptat de Hagi în conducerea Farului: „Când se retrage trebuie să vină lângă noi!”