FOTBAL  »  Superliga  »  U CRAIOVA - CFR CLUJ 2-3

CFR s-a impus la Severin în ultimul minut de prelungiri » Paranormal

Articol de - Publicat marti, 11 mai 2010 00:00

CFR-ul s-a apropiat decisiv de al doilea titlu din istorie după ce a cîştigat un meci horror pentru olteni, rămaşi suspendaţi deasupra hăului din subsol Vezi rezumatul partidei Universitatea Craiova - CFR Cluj 2-3! (video)

Ghinionul oltenilor părea că s-a făcut ţăndări în acelaşi timp cu parbrizul limuzinei lui Mititelu! Ştiinţa a arătat în primele 45 de minute că are minunile la îndemînă, transformîndu-se în faţa liderului într-o echipă de primele locuri, în condiţiile în care într-o săptămînă a "reuşit" să schimbe doi antrenori! CFR l-a întruchipat pe somnambulul ajuns în vîrful copacului care, o dată trezit, nu-şi aduce aminte de ce şi cum s-a cocoţat aşa de sus pentru că el are rău de înălţime.

Iluzia a fost că în nici zece minute se lămurise tot meciul. Prepeliţă a ocolit "gardul" defensivei clujene şi a furişat o minge în careul mic, de unde Piţurcă jr. şi-a făcut mîndru tatăl, finalizînd cu călcîiul (12). Mihai Costea a făcut 2-0 după ce a prins mingea în careu şi a convins-o să pătrundă cu sete în plasa lui Nuno Claro (21). "Nouarul" a fost cît pe ce să realizeze "doppieta", însă în minutul 28 portarul clujean l-a blocat.

Uluiala din jocul CFR-ului a culminat cu eliminarea lui Alcantara (38). Abia de-atunci exprimarea oaspeţilor a început să capete fluenţă şi Bud a ratat din 5 metri singura ocazie "vişinie" a reprizei.

Pe gazde mai mult le-a încurcat superioritatea numerică, cel puţin aşa a "spus" partea a doua a partidei. CFR-ul a răsturnat clepsidra. Înghesuită în ultimii 25 de metri, Ştiinţa i-a scos din anonimat pe atacanţii ardelenilor, fiind perforată în două rînduri de Traore (63) şi Bud (85). Minutele de prelungiri au fost dedicate paranormalului, trupa lui Mandorlini reuşind să ia toate punctele, după o fază în care Iliev a aţipit în careu agăţat de tricoul lui Traore, penaltyul fiind transformat de Cadu.

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”