Comentarii (147)
cpt.ahab
cpt.ahab  •  11 Mai 2020, 18:48

În acele vremuri, cam toată lumea făcea matrapazlâcuri. Fiecare după puteri. Evident, Dinamo și Steaua aveau partea leului în treaba asta. Dar să-i aud pe câte unii dându-se fete mari, e prea mult. De pildă: printre altele, ar trebui întrebat Hagi sr. cum a reușit el să marcheze șase goluri într-un meci cu FC Olt, pe când era la Sportul? Era ultima etapă, iar rezultatul final a fost 7-5! Frumos, nu? Grație acelei evoluții "entuziasmante", Hagi a reușit să-i sufle titlul de golgeter viitorului coleg Pițurcă, cel pentru care s-a aranjat degeaba meciul Univ. Craiova( da, cea neprihănită!)- Steaua! În meciul de la Craiova a refuzat să joace Duckadam, proaspătul(pe atunci) erou de la Sevilla, acesta având de suferit datorită acestei frumoase probe de caracter. Pițurcă a marcat trei goluri în acel meci, Craiova a câștigat, conform înțelegerii, dar Hagi și FC Olt au produs un scenariu mai bun! :)))

emil1986
emil1986  •  11 Mai 2020, 11:51
Postat de iung811 pe 10 Mai 2020, 23:13

Bai milica 86 ai adormit? Iti dai copy-paste la propriile tale comentarii? Adevarul ca voi aurolacii aveti putine cuvinte.

Prostavane, ieri a fost ziua de nastere a lui Necula Raducanu, zis si Tamango, portarul Rapidului decedat, al Sportului Studentesc, dar si al Stelei. A implinit 74 de ani, iar Vali Moraru l-a contactat telefonic, iar printre altele l-a intrebat cine avea cea mai mare influenta in fotbal inainte de '89. Si fara nici cea mai mica ezitare, Raducanu a spus dinamo. Toata lumea care a prins perioada de dinainte de '89 stie ce nenoro ciri facea echipa securitatii comuniste, mimamo!

ciuke
ciuke  •  11 Mai 2020, 11:10
Postat de Cristian Anaucesei pe 09 Mai 2020, 00:07

Multe meciuri ale Stelei nu se terminau in acelasi timp cu celelalte.. Era la radio "fotbal minut cu minut".. Se termina emisiunea, treceau vreo 10 min de stiri si dupa aia ne anuntau ca s-a terminat si meciul lor, cu gol in min 89 desi se marcase dupa min 100..de fapt se pot vedea anumite faze pe YouTube.. Chiar in 1988 cand spun ei ca aveau mare echipa, Dinamo era mult peste ei.. Chiar daca era Hagi, jucau Sabau, Mateut, Lupu, Lupescu.. Toti in nationala

Poate radoiul de la birtul din sat era desincronizat sau aburul alcoolului va lasa impresia ca timpul se dilata... Glumesc, moldovene. Din '84 pana in '89 Steaua isi lua adversarii tare inca din primele minute, nu degeaba li se spunea "vitezistii". Sunt putine meciurile in care dadea goluri decisive pe final de meci. Am fost martor la un meci cu FC Arges cand Steaua a marcat cu greu golul de 1-0, timp in care ii apostrofa intreg stadionul. Exceptand meciul cu FC Bihor prelungit pana in minutul '96 (6 minute), restul de 99% au fost victorii la scor cu goluri marcate in primele 15 minute. Nu ma crezi? Luam meci cu meci si vedem cine are dreptate.

ciuke
ciuke  •  11 Mai 2020, 10:38
Postat de e.moti.on pe 08 Mai 2020, 23:29

CLANUL CEAUSESCU ERA SEF ORIUNDE ; LA FINALA CAMPIONATULUI DIN `88 GHENCEA LA 1-1 DINAMO ERA CAMPIOANA DAR CORECTUL ARBITRU CRACIUNESCU MACELARESTE DINAMO ELIMINDU-I DIN NIMIC PE CAMATARU SI CLEO SI SE TERMINA 2-1

e.moti.onatule, in '88 a fost 3-3 in Ghencea, am fost la meci. Fereste-te de emotii, risti sa te scapi in pantaloni. Ca tot vorbea unul de mistificari, facand pe tata omidu': In campionatul '87-'88 linia de clasament era urmatoarea: Steaua 34 meciuri; victorii 30; egaluri 4; infrangeri 0 Dinamo 34 meciuri; victorii 30; egaluri 3; infrangeri 1 Dinamo a pierdut un singur meci in 07.11.1987 (etapa 11) cu Poli TM 2-1. Tot in anul acela Poli TM retrograda...tot Steaua e de vina, Valentin, masonii etc. Campionatul '88-'89 Steaua 34 meciuri; victorii 31; egaluri 3; infrangeri 0 Dinamo 34 meciuri; victorii 30; egaluri 2; infrangeri 2 22.03.1989 (etapa 20) Dinamo pierde cu 2-1 in fata Stelei si 03.05.1989 (etapa 25) 1-0 pentru FC Olt in confruntarea cu Dinamo. Cand unii o acuza pe Steaua ca nu a pierdut niciun meci in trei campionate consecutive - aici il includ si pe cel din '86-'87 cand Dinamo era in reconstructie - sa se uite la linia de clasament a lui Dinamo si sa traga concluziile singuri. Vorbim de Steaua, echipa ce juca semifinala de CCE in '88 si finala CCE in '89, timp in care Dinamo a pierdut doar 3 meciuri in 2 campionate. Puneti mana pe carte, vorbitul din auzite dauneaza grav sanatatii!

iung811
iung811  •  10 Mai 2020, 23:13
Postat de emil1986 pe 10 Mai 2020, 19:56

Necula Răducanu acum 15 min. la Digi Sport: 'Dinamo avea cea mai mare influență în anii' 80'.

emil1986
emil1986  •  10 Mai 2020, 22:56
Postat de caesarone pe 10 Mai 2020, 20:42

Pai aia nu se pune, ca am furat-o de la niste hoti , exact ca Robin Hood!:))) A fost si meciul de la Oradea, in schimb voi furati de prin anii '70!:)

Nu, ei, mimamo, au furat de la infiintare. Securitatea a facut legea in tara asta in toate domeniile, inclusiv in fotbal, unde au creat cooperative, iar arbitrii erau santajati cu vizele de pasaport. Cine au trait acei ani stiu ca asa a fost.

blatistudinovidiu
blatistudinovidiu  •  10 Mai 2020, 21:37

caesarone
caesarone  •  10 Mai 2020, 20:42
Postat de blatistudinovidiu pe 10 Mai 2020, 18:38

Când Steaua nu putea câștiga pe teren... a doua zi Valentin le dădea chiar el cupa...de ce?... pentru ca putea