FOTBAL  »  Superliga  »  CRAIOVA - CFR CLUJ

CRAIOVA - CFR CLUJ. Decizie incredibilă înainte de meciul care decide campioana! Anunțul făcut de FRF

Articol de - Publicat luni, 03 august 2020 17:47 / Actualizat luni, 03 august 2020 23:45

CS Universitatea Craiova și CFR Cluj se întâlnesc azi într-un meci cu titlul de campioană în Liga 1. Partida se va disputa ca o finală.

• Craiova și CFR Cluj, primele două clasate din Liga 1, se întâlnesc azi, de la ora 20:30, în meciul care va decide campioana, liveTEXT și VIDEO pe GSP.ro și în direct pe TV Telekom Sport, Digi Sport și Look Plus;
  • În cazul unui rezultat de egalitate, vor exista două reprize de prelungiri și, dacă egalitatea persistă, penalty-uri

Cu doar trei ore înainte de startul partidei, Comitetul Executiv al FRF a decis, în ședința începută la 12:00, ca meciul să se dispute în format de finală. Astfel, în caz de egalitate, vor exista două reprize de prelungiri și, dacă egalitate persistă, câștigătoarea se va decide la penalty-uri.

Decizia fost luată cu unanimitate de voturi și a fost luată în contextul în care LPF trebuie să anunțe azi echipele din Liga 1 care participă în cupele europene. Astfel, cum Craiova nu a disputat încă meciul cu Astra, Comitetul Executiv a luat această decizie.

Campioana României va fi câștigătoarea din această seară. Dacă va fi egal, vom avea prelungiri și, daca egalitatea persistă, penalty-uri. Acesta a fost scenariul care a primit voturi în unanimitate
Răzvan Burleanu, președintele FRF

FRF: „Câștigătoarea ia 3 puncte”

Federația Română de Fotbal a emis un comunicat de presă prin care a anunțat această decizie și a explicat motivele care au dus la această situație.

Comitetul Executiv al FRF a decis luni, 3 august, cum va fi decisă lupta la vârful clasamentului în Liga 1.

Întrucât 3 august este data-limită impusă de UEFA pentru anunțarea reprezentantelor fiecărei țări în cupele europene, membrii Comitetului Executiv au decis în unanimitate ca reprezentanta României în Liga Campionilor să fie stabilită în urma unui meci decisiv.

Astfel, partida dintre primele două clasate în play-off-ul Ligii 1, Universitatea Craiova – CFR Cluj, programată în această seară, începând cu ora 20:30, va avea o câștigătoare. În caz de egalitate după 90 de minute, se vor disputa două reprize de prelungiri și, dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare.

Învingătoarea va primi 3 puncte în clasament și va reprezenta România în ediția 2020-2021 a Ligii Campionilor