FOTBAL  »  Superliga  »  INTERNAŢIONAL - UNIREA ALBA IULIA 2-1

Curtea de Argeş s-a impus în derby-ul suferinţei » Doar unii în prăpastie

Articol de - Publicat duminica, 11 aprilie 2010 00:00

Curtea de Argeş continuă să lupte pentru salvare, după ce a scăpat de condamnata Alba Iulia

La Piteşti a cîştigat echipa care avea nevoie de puncte. Internaţional păstrează şanse bune să evite retrogradarea, Alba Iulia rămîne cu satisfacţia că îi mai încurcă şi pe alţii, din cînd în cînd. Aşa cum s-a întîmplat în runda trecută cu Craiova, pe care Unirea a bătut-o în Ardeal cu 2-0. Argeşenii au fost mai precauţi decît oltenii şi au evitat să irosească puncte în favoarea unei viitoare divizionare secunde.

Voiculeţ (36) şi Daniel Stan (45) au risipit emoţiile încă din prima repriză şi Internaţional a continuat să joace singură mai departe, în faţa albilor resemnaţi. Disperaţi să sacrifice Alba, Stoianof şi Băcilă au produs şi momente comice: s-au dat cap în cap în faţa porţii goale şi au ratat incredibil! Primul dintre ei driblase portarul şi păstrase mingea la picior cînd colegul lui a apărut din lateral şi l-a contrat, dorind să fie el cel care înscrie. Unirea le-a îngheţat zîmbetele cu golul lui Călin Cristea (89) şi argeşenii au tremurat un pic în prelungiri.

Inbox
14 suporteri de la Alba Iulia au venit la Piteşti, dar au rezistat doar la prima repriză. S-au speriat de ploaie şi de scorul de la pauză, 0-2, şi au făcut cale întoarsă.
Meciul a început pe o ploaie torenţială, care a ţinut trei ore. Norii s-au îndepărtat imediat după ce Voiculeţ a marcat golul de 1-0.
Ionuţ Badea: "Am arătat un fotbal complet, am exploatat slăbiciunile Unirii. Emoţiile din final ni le-am produs singuri, din cauza ratărilor".
Blaz Sliskovici crede că echipa lui nu a arătat ca una determinată: "Inter a meritat victoria, fiindcă jucătorii ei au fost mai ambiţioşi ca ai mei".

Inbox
Blaz Sliskovici crede că echipa lui nu a arătat ca una determinată: " Inter a meritat victoria, fiindcă jucătorii ei au fost mai ambiţioşi ca ai mei".