FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - U CRAIOVA 0-3

De meserie erou

Articol de - Publicat duminica, 24 mai 2009 00:00

Florin Costea a dinamitat Rapidul în doar 4 minute, iar fratele său a încheiat show-ul

Ce meci în Grant! Prima repriză a oferit dîrzenie, faze, fotbal. Giuleştenii au avut ocazii, dar problema a fost că n-au nimerit spaţiul porţii. Dică (6), Cesinha (8), Spadacio (16) au tras cu forţă, însă peste. Golgeterul brazilian al rapidiştilor a găsit ce voia în minutul 40, însă Bornescu a fost pe şut şi a respins. Un capitol aparte îl reprezintă oportunitatea irosită de indolentul Joao Paulo (24).

Dorel deja-vu
Este clar că ocazia primei părţi a aparţinut oltenilor. Un penalty ratat de Dorel Stoica (12) - din nou ca-n meciul de la Timişoara! -, Elinton Andrade recuperîndu-şi astfel faultul făcut asupra lui Prepeliţă. Craiovenii au ţinut mai mereu jocul departe de propriile buturi, însă Wobay, în trei rînduri, n-a găsit plasa.

Risipitorii
Partea secundă a fost deschisă de şutul electrizant al lui Dorel Stoica (47), de la 40 de metri, dar, curat ghinion!, balonul a lovit transversala. Apoi ratările s-au succedat incredibil. Njock (56) a fost la cîţiva centimetri de a deschide scorul. Joao Paulo (58) n-a putut să-l învingă pe Bornescu din 7 metri, portarul a respins pînă la Djalovici, dar tot el l-a blocat pe lusitan!

Jocul era pe repede-înainte. Cesinha, irezistibil pe dreapta, a pasat pentru Djalovici (62), dar şutul spre poarta goala a fost blocat de Dănănae salvator.

Dincolo, Wobay (67) a centrat cu exteriorul, a la Quaresma, perfect pentru Njock, dar reluarea a fost pe lîngă. Andrade îşi mai salvează o dată echipa, la "capul" camerunezului.

Şirul ratărilor s-a întrerupt din minutul 80. Florin Costea a punctat mai întîi plasat, la colţul lung, apoi din faza perfectă a lui Prepeliţă, iar în final l-a ajutat şi pe fratele său, Mihai, să-l facă de rîs pe Andrade. Şi oltenii se pregătesc de Europa!

Surpriza lui Gane
La primul său meci ca interimar pe banca Universităţii Craiova, Jerry Gane l-a titularizat în premieră în acest retur pe Jeremie Njock. Fostul antrenor secund al lui Nicolo Napoli a preferat să-i lase pe banca de rezerve pe Mihai Costea şi pe Mihai Dina. Camerunezul Njock marcase anul acesta un singur gol pentru Craiova, în partida cu FC Argeş (1-0). (Alexandru Răducanu)

Risipitorii

ŞTIRILE MECIULUI

» J. P. Andrade
, înlocuit aseară în minutul 56, are probleme la ligamentul colateral al genunghiului drept. Portughezul are şanse mici să evolueze în ultimele două etape.

» Adrian Mititelu
: "Îmi va fi foarte greu să îi ţin pe fraţii Costea şi din vară la Craiova". Patronul Ştiinţei are încredere în continuare în Dorel Stoica: "Dacă nu bate el, presiunea se mută la următorul executant. O să execute penalty-urile pînă va marca".

» Bornescu
i-a temperat pe ultraşii olteni care voiau să intre pe teren, după ce cîţiva suporteri rapidişti le-au luat două steaguri: "Calmaţi-vă şi bucuraţi-vă de victorie!".

"Prin această victorie cred că ne-am atins obiectivul şi vom evolua anul viitor în Europa League"

FLORIN COSTEA, atacant U Craiova

"Nu mai bat penalty niciodată! De acum îi voi lăsa şi pe alţi să încerce, poate se vor descurca mai bine"
DOREL STOICA, fundaş U Craiova

"Dacă aş fi în locul domnului Mititelu, le-aş da drumul să plece fraţilor Costea pentru că vin alţi jucători din spate"