FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - DNEPR II 1-0 (1-0)

Deac reloaded

Articol de GSP - Publicat luni, 19 ianuarie 2009 00:00

Internaţionalul lui CFR a marcat un gol superb din lovitură liberă, asigurînd victoria echipei sale în primul amical din 2009

Clujul a început fără vlagă primul meci din 2009. Explicabil, după ce Uhrin şi-a cravaşat jucătorii în primele zile de pregătire. Puştii lui Dnepr au pus destule probleme în prima repriză sub privirile cehului, stăpîn pe spaţiul tehnic şi pe o nouă viziune la Cluj: un modul 4-1-3-2, cu un singur închizător şi doi atacanţi. Campionii s-au apropiat periculos de poarta adversarilor datorită bijuteriilor tehnicului Frangipane :) şi insistenţei lui Deac. Dacă argentinianul a tras de două ori periculos spre poartă, Deac, atacant ieri, l-a păcălit pe portar din lovitură liberă, cu un şut la colţul scurt, peste zid (44).

Şi a doua repriză a stat sub semnul revanşei oamenilor ignoraţi în tur. Traore, Oberman sau Manuel Jose au încercat să demonstreze că merită mai multă atenţie. Pereira a jucat în premieră mijlocaş stînga, nou-venitul Viana luîndu-i locul în defensivă. Uruguayanul a avut cele mai mari oportunităţi de a marca (63, 70), însă bombele sale au fost deviate în corner. :X

Au marcat: C. Deac (44)

CFR (în prima repriză): Hirschfeld - Panin, Cadu, Alcantara, D. Toma - Dani - E. Kone, Frangipane, Dubarbier - Veljovici, C. Deac

CFR (în a doua repriză):
Stăncioiu - Viera, D. Flores, De Sousa, Viana - G. Mureşan - M. Jose, Peralta, Pereira - Oberman, Traore

PEREIRA MIJLOCAŞ
Uhrin a operat mutarea aşteptată de suporterii lui CFR: Alvaro Pereira va juca din retur pe postul de mijlocaş stînga. Jucătorul a fost urmărit şi de cîţiva impresari aseară. “E în mod cert un jucă tor de valoare. Pereira a devenit un jucător atractiv pentru multe echipe. A ju cat mijlocaş în premieră pentru CFR. Oricum, nu e de vînzare. Cei de la CFR au refuzat o ofertă de 4-5 milioane pentru el”, a spus unul dintre agenţii de jucători prezenţi la amicalul cu echipa a doua a lui Dnepr.

DARIO FLORES: “MĂ SIMT BINE LA CFR”
Fundaşul Dario Flores a debutat ieri pentru CFR, făcînd pereche cu De Sousa în centrul defensivei, în a doua repriză. Uruguayanul s-a declarat mulţumit de prestaţia echipei sale. “E mai greu la început. Acum ne concentrăm mai mult pe alte lucruri, pe acumulările fizice. Antrenamentele sînt tari, dar ne vor prinde bine în campionat”, a spus Flores.

CONSILIERUL UHRIN ÎN PRIM PLAN
Consilierul sportiv al feroviarilor a urmărit întreaga partidă în picioare, din faţa băncii de rezerve. Ales Jindra a stat împreună cu jucătorii şi nu a oferit indicaţii. Uhrin a intervenit în cîteva momente cerîndu-le elevilor săi să acopere zonele pe faza defensivă. Cehul a ridicat vocea numai pentru a-l calma pe Dubarbier, nervos după o intervenţie dură a unui adversar.

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga