FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - RAPID 1-1

Debut perfect

Articol de - Publicat luni, 26 octombrie 2009 00:00

Bornescu a salvat Rapidul de la eşec în marele derby din Ghencea

Rapid n-a jucat aseară mai prost decît etapa trecută, cînd a pierdut acasă, 1-4 cu CFR Cluj. Diferenţa a fost, însă, că în locul lui Marinescu între buturi a apărut Mircea Bornescu, legitimat chiar înaintea partidei, spre nemulţumirea oficialilor din Ghencea.

De ce le-a fost frică steliştilor de aia n-au scăpat. Portarul de 29 de ani s-a evidenţiat prin cîteva intervenţi salvatoare, în special în repriza secundă, cînd gazdele au dominat categoric. Chiar şi la golul primit a avut un reflex incredibil, Dayro Moreno învingîndu-l abia din a doua încercare, cu un şut puternic din apropiere, sub transversală.

Se lasă Emeghara?
Stoichiţă nu ştie cînd şi dacă va mai putea miza pe Ifeanyi Emeghara. "Nu sînt medic, dar problema e gravă! Nu am habar cînd va fi rezolvată... E foarte rău de el", a spus antrenorul stelist, care-l aşteaptă în schimb în echipă pe Cristi Tănase.

Şicane Gigi - George
La finalul partidei, Gigi Becali a dat cu ochii de George Copos. "Băi, George, tu eşti talismanul Rapidului! Eşti un mare norocos pentru că trebuia să vă spulberăm. Nici nu aţi trecut de mijlocul terenului în partea a doua", i-a strigat Gigi. Imediat a venit şi replica lui Copos: "Stai liniştit, Gigi! Nu vreau să discut cu tine!". (Eduard Zelgin)

Ştirile meciului

» Buga a primit al 4-lea "galben" şi nu va putea evolua în partida din etapa viitoare, contra Oţelului.
» Fundaşul central al Rapidului, Ricardo Fernandes, s-a accidentat din nou la degetul mic de la piciorul stîng şi a fost schimbat în minutul 55 cu Ştefan Mardare.
» Ovidiu Herea a fost schimbat la pauză din cauza unor dureri lombare. Mijlocaşul în vîrstă de 24 de ani a spus la finalul meciului că nu este nimic grav.
» Mihăiţă Pleşan a acuzat crampe musculare şi a fost substituit cu Onicaş. "Pleşan a jucat foarte bine, dar se vede că nu e la sută la sută din capacitate", a spus Stoichiţă.
» Schimbat din considerente tactice în minutul 82, Costin Lazăr a plecat direct la vestiare, extrem de nervos!

"L-am pregătit o săptămînă pe Marius Constantin să-l folosesc la închidere şi nu cred că am greşit. A jucat foarte bine"
VIOREL HIZO, antrenor Rapid

"Mă îngrijorează că marcăm puţin, îmi doresc să «explodăm» şi noi la un meci"
MIHAI STOICHIŢĂ, antrenor Steaua

"Tragedie e să faci egal cu Bistriţa, nu cu Steaua!"
NICOLAE MANEA, director tehnic Steaua

"Am fost mai buni, trebuia să cîştigăm. Putem lua titlul"
ROBINSON ZAPATA, portar Steaua

"Bornescu a făcut un meci mare, ne-a salvat de la înfrîngere în finalul partidei. Sîntem bucuroşi că am achiziţionat un asemenea portar de valoare"

"Rapid a jucat un pic mai bine în prima repriză, noi însă meritam să cîştigăm la cum am jucat în partea secundă, dar Bornescu a făcut minuni"

6 intervenţii salvatoare din 7 şuturi pe poarta Rapidului a avut Bornescu aseară