FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - RAPID

VIDEO și FOTO Dinamo - Rapid 2-0 » "Cîinii" pun capăt seriei negre cu o victorie în derby!

Articol de GSP - Publicat sambata, 11 aprilie 2015 21:00

Dinamo a învins Rapid 2-0 în ultimul meci al zilei și a pus capăt unei serii negre.

După patru etape în care nu au marcat,"cîinii" au deschis repede scorul, după doar două minute. Marius Niculae a centrat puternic în careu, Bornescu a ieșit pe lîngă minge, iar fundaș Cmovs și-a introdus mingea în proprie poartă.

Rapidiștii au jucat bine după autogol și au avut cîteva ocazii prin căpitanul Cristi Săpunaru, dar nu au reușit să marcheze.

În a doua repriză, tot dinamoviștii au marcat. Bogdan Gavrilă a profitat de o eroare a lui Mircea Bornescu și a stabilit scorul final cu un șut din 7 metri.

După această victorie, Dinamo acumulează 39 de puncte și se apropie la un punct de locul 4, ocupat de Astra.

Rapid rămîne pe locul 15, cu 22 de puncte și riscă să fie depășită de Ceahlăul și CFR Cluj.

Rezervă: Ionuţ Bobe (Videle)
Observator LPF: Vasile Marcel (București)
Observator CCA: Ionel Popa (Paşcani)

Cristian Tudor Popescu dezvăluie regula radicală pe care ar impune-o imediat în tenis: „E singura șansă pentru spectacol, să scăpăm de «bum-bum», «buf-buf»”

CSA Steaua ATACĂ după ultima decizie privind palmaresul: „FCSB a jucat ilegal în Liga 1. Cerem public LPF și FRF să explice!”