FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - VORSKLA POLTAVA 1-2

Descălţaţi!

Alexandru Ioniţă, Ioniţă, Rapid

Articol de - Publicat vineri, 12 februarie 2010 00:00

Din ultimul amical în Antalya, Rapid s-a ales cu prima înfrîngere în această iarnă şi cu golgeterul Alex Ioniţă accidentat

Pe un teren nămolos situat la 100 de metri de Mediterană, Rapid a făcut valuri în debut şi după o repriză în faţa locului 10 din Ucraina, Vorskla Poltava, era pe plus. Golul giuleştean a venit tot din aer, la fel ca în precedentul amical, cu Arsenal Kiev (1-0), cînd a marcat Grigorie. De data asta, stoperul Adrian Iordache, căpitanul echipei în primele 45 de minute, a fost cel care a pus capul la o centrare de pe partea stîngă (30).  Vezi aici rezumatul meciului!  (video)

"M-au «omorît» ăştia!"
Alexandru Ioniţă le-a dat emoţii antrenorilor în finalul primului act, căzînd victimă crampoanelor unui adversar. Cu gheata stîngă tăiată, Ioniţă a părăsit terenul şchiopătînd, s-a încălţat cu greu în pantofii sport şi n-a mai revenit pe teren în repriza a II-a. "M-au «omorît» ăştia! În fiecare amical sînt ţinta lor, nu ştiu ce au cu mine! Mi s-a înnegrit unghia, o să-mi cadă!", s-a plîns vîrful de 20 de ani pe banca de rezerve.

Bătuţi cu echipa-tip
Ultima repriză a amicalelor din Antalya a fost sinonimă cu primul eşec din amicalele disputate în această iarnă. Asta, deşi Nae Manea a introdus pe teren la reluare un "11" apropiat de cel de bază şi a schimbat sistemul de joc în 4-2-3-1. Vorskla a întors scorul în numai 15 minute, Bornescu fiind bătut după două faze similare în care defensiva rapidistă n-a avut reacţie. Lotul giuleştean urmează să revină azi în ţară.  Vezi imagini de la înfrîngerea rapidiştilor!

Rapid - Vorskla Poltava (Ucraina)    1-2
A marcat pentru giuleşteni: Ad. Iordache (30)
Rapid: Straton - Păun, Ad. Iordache, M. Constantin, D. Bratu - Alin Tene, Al. Coman, Matici, Cesinha - Ioniţă, Creţu. Antrenor: Nicolae Manea. Au mai jucat: Bornescu, Helder, Iencsi, R. Fernandes, Bozovici, Herea, Grigorie, Spadacio, I. Iordache, Răduţă, Gauracs.

"Bornescule, e rost de bătaie!"
Spiritele s-au încins la o fază petrecută în minutul 44. Alex Coman l-a faultat pe căpitanul ucrainenilor, iar acesta l-a împins pe mijlocaşul rapidist. Marius Constantin a intervenit şi s-a iscat un meleu (foto) în care jucătorii celor două echipe s-au îmbrîncit. Amuzat, de pe margine, Ovidiu Herea i-a strigat lui Mircea Bornescu, portarul care a boxat la propriu cu un adversar în amicalul cu Banik Ostrava: "Hai, Pepe, că e rost de bătaie! Treci la poză!".

Lazăr menajat
Staff-ul tehnic n-a putut conta în amicalul cu Vorskla pe Costin Lazăr. Căpitanul Rapidului a acuzat probleme la spate şi, după o discuţie cu antrenorii, a decis să nu forţeze. "Nu e ceva serios, au fost dureri pe fond de oboseală", au explicat oficialii rapidişti.

A debutat Gauracs
Letonul Edgars Gauracs (21 de ani) a bifat ieri primele sale minute în tricoul alb-vişiniu. După ce în prima repriză s-a încălzit pe margine, vîrful a fost introdus pe teren pentru ultimele 25 de minute ale testului cu Vorskla. Chinuit de pubalgie, Gauracs ratase precedentele trei jocuri de verificare din Antalya.