FOTBAL  »  Superliga  »  OŢELUL - FARUL 2-0

Descătuşarea puştilor

Articol de GSP - Publicat miercuri, 22 aprilie 2009 00:00

Cu mulţi tineri în primul "11", trupa lui Grigoraş a scăpat total de grijile retrogradării

"Dacă învingem Farul, 90 la sută rămînem în Liga I", anunţa Petre Grigoraş înaintea partidei de ieri. Totuşi, antrenorul Galaţiului a tremurat în debutul meciului, cînd Gerlem, scăpat singur cu Kolev, ar fi putut deschide scorul (1). A fost doar sunetul de deşteptare al gazdelor, care s-au instalat la conducerea jocului, dar Jelev (5), Elek (14) şi Pena (33) nu l-au putut învinge pe Curcă, iar la pauză tabela a rămas neschimbată.

Debutul celei de a doua reprize nu a adus nimic nou, constănţenii bifînd o singură şansă de gol, cînd Pahor a trimis pe lîngă din 3 metri (64). De partea cealaltă, Oţelul a continuat să preseze, iar insistenţa amfitrionilor a dat roade în minutul 61, cînd tînărul Laurenţiu Iorga l-a învins pe Curcă printr-un şut la colţul scurt. S-a terminat 2-0, nigerianul Ibeh înscriind primul său gol în tricoul Oţelului (76).

9 jucători sub 24 de ani a avut Oţelul în primul "11": Rîpă, Silviu Ilie, Iorga, Elek, Avram, Sîrghi, Ibeh, Bourceanu, Pena

"Putem răsufla uşuraţi, la anul jucăm tot în Liga I. În ultimele zile, le-am tot scris pe tablă că ăsta e meciul campionatului. Mă bucur că băieţii au înţeles asta"