FOTBAL  »  Superliga  »  CS OTOPENI - POLI IAŞI 4-1

Din nou emoţii

Articol de - Publicat duminica, 24 mai 2009 00:00

O victorie cu retrogradata CS Otopeni ar fi adus liniştea în Copou, însă elevii lui Bergodi au fost ridiculizaţi de o retrogradată

Ieşenii au venit la Ploieşti cu gîndul de a obţine permisul pentru Liga I şi sezonul viitor, dar au dat peste o echipă care îşi doreşte să iasă din scenă cu capul sus. ;) Fără bani şi deja cu gîndul la matineu, elevii lui Liviu Ciobotariu le-au stricat sărbătoarea oaspeţilor. După doar 11 minute de joc, Victoraş Iacob, fostul golgeter al Stelei în Europa, a reuşit să înscrie cu o lovitură de cap din 8 metri. Apoi, Drăghici (18, 28) ar fi putut dubla avantajul gazdelor, dar Brăneţ s-a opus. Portarul ieşean nu a mai putut face nimic în minutul 29, cînd Diogo a înscris cu capul.

Eurogolul lui Vitinha
A fost 3-0 în minutul 47, cînd portughezul Vitinha a prins un şut de zile mari de la 25 de metri, care s-a dus direct sub transversală. Cravaşaţi de pe margine de Bergodi, moldovenii au atacat mai mult şi au redus din handicap prin Cristi Bratu (59). A fost doar un zvîcnet al unor muribunzi. Onuţ a comis un henţ în careu, iar Yontcha a transformat penalty-ul (65). Scorul ar fi putut căpăta proporţii de maidan, :O dar acelaşi atacant camerunez (84, 85) şi Lazici (87) au irosit ocazia de a le da un scor de maidan ieşenilor.

Ştirile meciului:

» Liviu Ciobotariu, antrenorul lui CS Otopeni, crede că echipa sa merita să rămînă în Liga I: "După ce am arătat în retur, cred că eram îndreptăţiţi să rămînem în prima divizie"

» La final, Cristiano Bergodi şi-a atacat elevii: "Nu-mi recunosc echipa! A fost o mare ruşine ce s-a întîmplat azi la Ploieşti. Jucătorii mei au fost nişte diletanţi, trebuia să meargă în genunchi la fani şi să le ceară iertare".
» Vitinha: "Pentru noi nu contează că nu sînt bani, că mergem la meciuri cu autocarul şi primim pacheţele cu mîncare. Cînd intrăm pe teren, trebuie să ne facem datoria!"