FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - VOLUNTARI

FOTO Gazonul din „Groapă”, al 12-lea jucător » Cum a marcat Sorescu golul #2 + gestul către suporteri după golul #3

Articol de GSP - Publicat luni, 19 iulie 2021 22:08 / Actualizat luni, 19 iulie 2021 22:57

Dinamo - Voluntari. În minutul 58, la 1-1, Deian Sorescu, extrema „câinilor”, a adus-o pe Dinamo în avantaj. Cu ajutorul portarului Victor Rîmniceanu, dar și cu cel al gazonului din „Groapă”, unul plin de imperfecțiuni.

Toate detaliile despre Dinamo - Voluntari, AICI!

Programul și rezultatele primei etape din sezonul 2021-2022

FC Voluntari a deschis scorul în Ștefan cel Mare, prin Lorand Fulop (14). Sorescu a egalat până la pauză (44), la capătul unui contraatac-blitz.

Iar după pauză, Dinamo a preluat conducerea. „Dubla” Sorescu. Folosit fundaș dreapta în această seară, Deian a avansat, nimeni nu l-a combătut, și a șutat de la aproximativ 20 de metri.

Primul gol al lui Sorescu // Captură Telekom Sport
+17 FOTO

Mingea a prins pământul înainte și l-a păcălit pe Rîmniceanu, goalkeeperul ilfovenilor, care a apreciat greșit traiectoria balonului.

La golul 3, șut Sorescu, deviat în poartă de un adversar, căpitanul dinamovist a celebrat arătând banderola fanilor din Peluza Cătălin Hîldan.

+17 FOTO

„Dinamo romena” sub comanda italianului Bonetti

Dinamo nu are niciun fotbalist străin pe foaia de joc a meciului cu Voluntari. Este pentru prima dată din 2010 când se întâmplă acest lucru!

Problemele financiare interminabile ale „câinilor” pot duce și la un lucru bun. Fără posibilitatea de a transfera jucători, Dario Bonetti este obligat să construiască cu adevărat un „New Dinamo”.

Dacă sezonul trecut a fost inflație de străini, aduși pe bani grei, fictivi, de Pablo Cortacero, astăzi lotul este format 100% din fotbaliști autohtoni.

Dinamo, fără străini la meciul cu Voluntari

• Ultima dată când Dinamo nu a folosit fotbaliști străini pe durata unui meci a fost pe 18 mai 2013, FC Vaslui - Dinamo, scor 4-1. Pe bancă s-a aflat portarul macedonean Kristijan Naumovski.
  • Ultimul meci al lui Dinamo doar cu jucători români pe foaie a avut loc pe 22 mai 2010, FC Vaslui - Dinamo, scor 2-0. „Câinii” erau pregătiți în acel moment de Cornel Țălnar.

148 de străinia utilizat Dinamo în istoria ei pe prima scenă. Gruparea roş-albă, locul 1 la acest capitol. Pe 2 se află CFR, 144 străini

Cadre din meciul Dinamo - FC Voluntari

+45 FOTO

Citește mai multe știri de actualitate:

Gigi Becali dezvăluie încă un transfer grandios pregătit de CFR Cluj: „Așa am auzit, dar nu mă sperie”

Cine televizează FCSB - Șahtior Karagandy, în turul II al Conference League

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni