FOTBAL  »  Superliga  »  GLORIA BISTRIŢA - CFR CLUJ 0-2

Două feţe

Articol de GSP - Publicat luni, 28 septembrie 2009 00:00

Clujul a cîştigat la Bistriţa fără a prinde o zi grozavă

Deja e un scenariu clasic. Cînd echipa nu merge, Traore scoate din joben un gol. Doar de patru minute şi de o pasă perfectă de la Gabi Mureşan a avut nevoie ivorianul pentru a înscrie. Albuţ a fost doar un jalon în drumul spre poartă. Stingherit de duelul cu un antrenor de 70 de ani, Conceicao a mutat inspirat, schimbîndu-l pe discretul Dubarbier cu vîrful ce parcă aleargă pe picioroange. Clujul începuse meciul slab, îşi crease puţine faze de poartă, în pofida modulului ofensiv ales de tehnicianul portughez. Bilanţul dinaintea golului? O lovitură de cap a lui Nei (4) şi un şut pe lîngă buturi semnat de Culio (22).

Roşu în 6 minute
Bistriţa a încercat să-i surprindă pe clujeni prin Keita, un senegalez ce aduce ca stil de joc cu Wobay. Tupeu, dribling, explozie. Edimar nu-l va uita. Lucian Sînmărtean a vrut să arate că nu poartă degeaba tricoul cu numărul 10. A fandat elegant doi clujeni şi a trimis plasat pe lîngă buturi din 17 metri (44). Gloria a încheiat în atac prima repriză, Frăsinescu ridicînd mingea în peluză de la 12 metri după ce Keita, din întoarcere, l-a găsit singur în careu.

În zadar s-au agitat Halagian şi Lucian Sînmărtean, pentru că Alcantara le-a risipit speranţele. După ce a fost jupîn pe teren, Mureşan şi-a stricat ziua luînd două galbene în 6 minute. Tipic românesc. În Olanda, astfel de greşeli se vor plăti scump. PSV e echipa concernului Philips, nu a venerabililor Pădureanu şi Halagian.

Ştirile meciului

» Înlocuit
în minutul 35 cu Traore, Dubarbier a părăsit terenul înjurînd şi a mers direct la duşuri. Argentinianul a urmărit a doua repriză de la masa presei, de lîngă Cabrera şi Leao.

» Gazdele
au cerut două penaltyuri: unul la un duel Keita - Alcantara şi altul la un şut al lui Coroian care l-a lovit în mînă pe Alcantara. La ambele faze arbitrul a procedat corect, lăsînd jocul să continue.

» Tony
a fost doar rezervă aseară, el fiind menajat pentru partida de joi de la Eindhoven. Conceicao l-a folosit în banda dreaptă pe Panin, în timp ce pe flancul stîng a evoluat Edimar.

» O dată
cu venirea lui Florin Halagian director tehnic, rolul antrenorului Sandu Tăbîrcă e mai mult decorativ. El nu a dat deloc indicaţii în timpul partidei, iar la pauză s-a ocupat exclusiv de Borbely, care efectua mişcări de încălzire pe teren!.

"Echipa şi-a dat drumul la joc. Timişoara a făcut egal, Dinamo a pierdut, a fost o etapă perfectă pentru noi. Ne gîndim la titlu, sperăm să-l aducem la Cluj"
Bogdan Mara, mijlocaş CFR

"Nu sînt deloc mulţumit de felul în care am intrat în joc. Apoi am făcut o schimbare şi mi-a ieşit. Traore, cel care a intrat, a reuşit să marcheze. Suferim cu echipele care se apără"
Toni Conceicao, antrenor CFR

"Arbitrii care vin aici fluieră invers. Din pricina trecutului nostru, se tem să nu fie acuzaţi. Am păţit-o şi azi, dar şi cu Alba Iulia sau cu Craiova"
Sandu Tăbîrcă, antrenor Gloria Bistriţa

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”