FOTBAL  »  Superliga  »  ASA - PETROLUL

Dramatic! Ropotan, înger și demon în meciul în care Gabi Mureșan a ratat un penalty. ASA - Petrolul 1-1

Articol de GSP - Publicat sambata, 12 septembrie 2015 16:37

ASA Tîrgu Mureș și Petrolul au terminat la egalitate, 1-1, într-un meci din etapa a zecea din Liga 1, după golurile lui Ropotan și Ionuț Balaur. Meciul a avut de toate: cartonașe roșii, penalty-uri și ratări de la 11 metri.

Vezi VIDEO cu golurile partidei și cu penalty-ul ratat de Mureșan

Ploieștenii au deschis scorul încă din minutul 9, prin Adrian Ropotan din penalty-ul obținut de Moussa. Tunisianul a fost faultat în careu de Ivan Gonzalez, fundaș dorit de Gigi Becali la Steaua.

Vicecampioana României a egalat în minutul 67 după lovitura de cap a lui Ionuț Balaur. Cu nouă minute înainte de finalul meciului, Ropotan a văzut al doilea cartonaș galben pentru o simulare și a fost trimis la cabine.

Tîrgmureșenii au avut șansa să ia cele trei puncte, însă Gabi Mureșan n-a reușit să transforme lovitura de pedeapsă obținută de Jazvici.

După acest meci, tîrgmureșenii urcă pe locul 3, cu 17 puncte, în timp pe Petrolul rămîne "lanterna roșie" a Ligii 1, cu doar două puncte.

Echipele de start:

ASA: Stăncioiu - Golanski, I. Gonzalez, Balaur, Brandan - Gorobsov, G. Mureșan - Hanca, Romario, Jazvici - R. Costa
Rezerve: Viciu, Balici, L. Pedro, Manolov, Dedov, Velayos, Axente

Petrolul: Pecanha - Beța, Benga, Genev, Faugh-Porrett - L. Marinescu, Ropotan - Peteleu, Zoubir, D. Bucșă - Moussa
Rezerve: Cobrea, Alecsandru, Al. Chiriță, Varga, Vl. Rusu, Lemnaru, Tamuz