FOTBAL  »  Superliga  »  AMICAL » IRAKLIS - RAPID 0-2

E fotbalist adevărat!

Articol de - Publicat duminica, 07 septembrie 2008 00:00

Giuleştenii sînt încîntaţi de brazilianul Daniel, transferat recent de la Sport Recife

Giuleştenii pregătesc la Salonic meciul tur cu Wolfsburg, cu un cantonament de două zile, la care s-a adăugat amicalul cu Iraklis (locul 10 în sezonul trecut din Grecia), cîştigat cu 2-0. Antrenorul portughez a insistat contra grecilor pe faze de atac pe care vrea să le repete şi cu Wolfsburg şi i-a testat în premieră pe nou-veniţii Daniel Paulista şi Luciano Vella.

Echipa a fost inedită, fără patru internaţionali şi fără Joao Paulo Andrade, accidentat. Înlocuitorul lui, Daniel Paulista, a făcut pereche în faţa apărării cu Herea şi a jucat foarte bine.:) “E puternic şi ştie şi cu mingea, se vede că e fotbalist, ce mai!” e reacţia şefilor din Grant după primul joc al brazilianului de 26 de ani.

Cealaltă noutate, Vella (27 de ani), a evoluat ca fundaş stînga, deşi el joacă de obicei pe partea o­pusă a defensivei, şi acest lucru s-a văzut în jocul argentinianului, mai puţin activ şi chinuit că avea pi­ciorul de bază, dreptul, la interior.

IRAKLIS SALONIC - RAPID 0-2
Au marcat: Boya (28), J. Cesar Souza (82)
Rapid: Pardo (E. Andrade, 71) Maftei (D. Bratu, 77), R. Fernandes, M. Constantin, Vella - Herea, Paulista (Păun, 87) Pitbull, Spadacio (N.Grigore, 73), J. Cesar Souza (Şt. Grigorie, 87) Boya (Joao Paulo, 77)
Antrenor: Jose Peseiro

Herea, cel mai bun
Integralist în victoria Rapidului cu Iraklis (2-0), Ovidiu Herea a fost cel mai bun de pe teren. Mijlocaşul de 23 de ani l-a servit excelent pe Boya în minutul 29 al partidei, vîrful camerunez deschizînd scorul pentru giuleşteni.

Coman şi Marinescu, 0 minute
Jose Peseiro a rulat în amicalul din Grecia tot lotul avut la dispoziţie, mai puţin portarii Coman şi Marinescu. Deşi a făcut deplasarea la Salonic, Dani Coman a fost şi de această dată spectator ,:( la fel ca în primele şase meciuri din campionat, din cauza situaţiei sale contractuale. Peseiro a preferat să-i folosească pe Pardo şi pe Andrade.

Ultimele noutăţi

- Urko Pardo a fost primit cu aplauze de către fanii eleni. Portarul spaniol a evoluat sezonul trecut la Iraklis şi a fost declarat cel mai bun goalkeeper din campionatul Greciei. Pardo a apărat bine în amical, reuşind să-şi salveze echipa de la gol, în minutul 51.

- Ştefan Grigorie a revenit pe teren după 5 luni de pauză, jucînd ultimele 3 minute la Salonic.

- Rapidiştii au revenit aseară în România, iar astăzi au zi liberă, urmînd ca mîine să reia antrenamentele.