FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - STEAUA 0-1

Eliberaţi mingea!

Articol de GSP - Publicat sambata, 18 aprilie 2009 00:00

Steaua a cîştigat la Mediaş după un joc de nivelul ligii secunde

Ultimul meci pentru Lăcătuş? "Fiara" nu lasă impresia că e sub presiune. Îşi urmează tabieturile dinaintea partidei, iese de la vestiare cu o cafea şi o ţigară. Prima repriză a fost la fel de liniştită ca o pauză de cafea. Medieşenii păreau că au ţinut post negru în Vinerea Mare. Nici un pic de vlagă, nici o idee de joc. Pentru ce au plătit spectatorii de la oficială 50 de lei pe bilet? Balaj nu e nici el în formă, acordă clasicul 5% oaspeţilor.

Cînd Andrei Ionescu şi Liţu ridicaseră deja o grămăjoară de coji de seminţe, Kapetanos a lovit decisiv, cu capul, normal!, după un corner bătut de Nicoliţă. Era minutul 29 şi văzusem prima fază de fotbal. Cu doi închizători, Tiago şi Lovin, Steaua a gestionat atentă avantajul pînă la finalul primului mitan. Tiago a fost foarte aproape să mărească diferenţa după o cursă finalizată cu un şut peste poartă (45). Cum a jucat Toja? Nota 4 este una blîndă, columbianul stîrnind hohote de rîs prin execuţiile sale ridicole.

Ţipetele de la "oficială"
Mediaşul a prins curaj după pauză. Pîrvulescu (47) n-a nimerit poarta. Apoi, Kapetanos a vrut să demonstreze că ştie să marcheze şi altfel decît printr-o lovitură de cap. N-a reuşit. A tras în Vîtcă din marginea careului mic (56). "Nu se poate!". Un urlet disperat răzbate de la "oficială". E Argăseală, care dă din picioare turbat după ratarea grecului. Lui Zapata i-a intrat soarele în ochi la lovitura liberă expediată de Kubala şi a scăpat mingea din mîini (58). Steaua nu riscă, Mediaşul nu poate. În sfîrşit, o fază de fotbal ce l-a avut protagonist pe un jucător îmbrăcat în alb-negru. Hoban a ridicat mingea peste un adversar şi a tras puternic în panourile publicitare (68), inducînd în eroare spectatorii care strigă "gooool!".

Mai slabi în superioritate
"Dulăul" Todea nu l-a putut învinge pe Zapata cu un şut de la marginea carelui mare (74) şi elanul ardelenilor părea că s-a stins, mai ales că Buzean şi-a lăsat echipa în 10. Însă Gazul a mai presat, iar Zapata a intervenit salutar în două rînduri!

Au mai rămas nervii provocaţi de Balaj şi întrebarea lui Argăseală pentru Lăcătuş, în momentul cînd Bicfalvi se pregătea să intre pe teren: "Ce schimbare să faci cînd e corner?". După victoria chinuită de la Mediaş, Argăseală îl poate chestiona pe Lăcătuş şi cînd va juca Steaua fotbal.

7 luni au trecut de la precedenta victorie a Stelei în deplasare. E vorba despre 4-1 la Constanţa, pe 13 septembrie 2008

FLASH

"Cobra", în vestiar
Revenit alaturi de echipa, fostul manager al Stelei, Adi Ilie, a fost în tribunele arenei din Medias. Iar la pauza a mers în vestiarul ros-albastrilor, alaturi de presedintele Argaseala. Foarte apropiat de jucatori pe vremea cînd avea o functie oficiala în club, Ilie i-a încurajat ieri pe acestia în cabina.

Fara Banel contra CFR-ului
La final, Lacatus l-a certat pe Ghionea pentru avertismentul încasat în minutul 72. "Fusesem informat ca e la limita suspendarii si mi se parea inadmisibil sa ia un pentru proteste, iar din cauza asta sa nu joace etapa viitoare, contra CFR-ului. M-am linistit apoi, mi s-a spus ca nu va fi suspendat", a explicat antrenorul. În schimb, el nu se va putea baza pe Nicolita în derbyul programat miercuri, în Ghencea, pentru ca Banel a încasat ieri al patrulea avertisment stagional.

"Vezi ca te toarna Penescu!"
Brigada condusa de Balaj i-a enervat si pe cei de la ambele echipe, si pe spectatori. "Centralul" a fost acuzat de medieseni ca a fost prea blînd cu Goian la cîteva lovituri cu cotul ale acestuia, stelistii i-au reprosat ca spre final a dat unele lovituri libere inexistente pentru gazde. Protestele celor din tribune la adresa brigazii s-au referit mai mereu la scandalul din arbitraj. "Bai, aveti grija, ca poate peste cîteva zile va toarna si pe voi Penescu sau altii ca el! Arbitrati corect!", au strigat spectatorii. Numele unuia dintre asistentii de ieri, Claudiu Tripa, apare în dosarul Penescu.

FLASH

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”