FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - UTA 1-1

FOTO Eurogolul etapei, anulat de VAR » Ghinionistul suprem din Petrolul - UTA

Momentul eurogolului semnat de Eric Omondi anulat de VAR / Foto: GSP.ro +5   FOTO
Momentul eurogolului semnat de Eric Omondi anulat de VAR / Foto: GSP.ro

Articol de - Publicat luni, 22 aprilie 2024 21:36 / Actualizat marti, 23 aprilie 2024 04:49

Aripa stânga Eric Omondi (29 ani) a fost ghinionistul partidei Petrolul Ploiești - UTA, 1-1. Omondi s-a făcut de râs în minutul 9, cu o ratare absolut incredibilă, și a marcat un eurogol în minutul 55, anulat însă patru minute mai târziu după analiza VAR!

În minutul 9 al jocului, la scorul de 0-0, Omondi a ratat oportunitatea de a deschide scorul. Din interiorul careului mic de 6 metri, singur cu portarul Zima, kenyanul nu a putut face nimic altceva decât să trimită în adversarul său, iar ulterior mingea s-a dus în corner.

Eric Omondi, ghinionistul suprem în Petrolul - UTA

Peste două minute, Omondi l-a văzut pe Gheorghe Grozav cum a deschis scorul pentru Petrolul Ploiești cu un șut excelent, de la aproximativ 20-22 de metri, la care Florin Iacob nu a putut face nimic în ciuda plonjonului său.

Golul lui Omondi din Petrolul - UTA, anulat de VAR
+1 FOTO

Eric Omondi părea să își ia revanșa în minutul 55 al confruntării față de antrenorul Mircea Redic și de coechipierii săi. El a trimis un șut superb, de la circa 25 de metri, aproape de vinclul porții apărate de Zima.

Când fericirea l-a cuprins pe Omondi, VAR a intervenit și după o verificare de 4 minute eurogolul kenyanului a fost anulat pentru un henț anterior făcut de Kevin Luckassen.

În cele din urmă, Eric Omondi a putut să încheie partida cu un mic zâmbet pe buze. În minutul 83, Claudiu Micovschi a înscris cu poarta goală din pasa lui Tiberiu Căpușă. Omondi a fost cel care a creat acțiunea din care a fost stabilit scorul final al duelului, 1-1, trimițându-i balonul lui Căpușă, autorul pasei decisive la reușita „lupilor galbeni”.

Mircea Rednic, între ironie și laudă față de Eric Omondi

La finalul confruntării, Mircea Rednic și-a ironizat elevul, însă a subliniat, în același timp, că Omondi este un fotbalist căruia nu îi poate reproșa nimic datorită efortului pe care îl depune.

„El le are cu astea (n.r. ratările uriașe), el e Omondi, dar din punctul de vedere al efortului, nu ai ce să îi reproșezi. Trebuie să fim mai atenți! Astăzi am plătit” au fost cuvintele lui Mircea Rednic la adresa lui Omondi, la finalul partidei.

Eric Omondi a reușit la UTA, în actualul sezon al Superligii, să înscrie de 4 ori și să ofere 5 pase de gol în 22 de meciuri.

VIDEO Petrolul - UTA Arad » Imagini filmate pe gazon imediat după meci

„Urmează producții de un mare impact, participă și el ...” » Soția unui fost star de la PSG, decizie controversată: „Planul e un milion de dolari în 6 luni”

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”