FOTBAL  »  Superliga  »  CEAHLĂUL - URZICENI 2-3

Eşti mulţumit, Dane?

Articol de GSP - Publicat sambata, 05 decembrie 2009 00:00

Campioana României a cîştigat în minutul 85 în urma unui penalty ruşinos acordat de "centralul" grec Anastasios Kakos

Cu 5 zile înaintea meciului decisiv cu VfB Stuttgart pentru calificarea în "optimile" Ligii Campionilor, Unirea Urziceni a tremurat serios în faţa Ceahlăului. Nemţenii au deschis scorul în minutul 29, cînd brazilianul Ibrahim a reluat cu capul în plasă o deviere a brazilianului Fabbron.

Bucuria moldovenilor a durat cîteva secunde, Unirea egalînd printr-un şut de la 25 de metri expediat de fostul stelist Antonio Semedo. Cu 9 minute înaintea finalului primei reprize, Ceahlăul a revenit în avantaj după ce Fabbron a trimis cu capul în plasă un şut centrare al lui Bădescu.

În repriza secundă, balanţa s-a echilibrat, iar Unirea a reuşit egalarea în minutul 54 printr-o foarfecă laterală a lui Onofraş. Imediat după golul de 2-2, ialomiţenii s-au aruncat spre poarta lui Lipitorau şi au reuşit să cîştige în urma unui penalty hilar acordat de "centralul" grec Anastasios Kakos.

Iar Dan Petrescu a avut dreptate. Cu arbitri străini chiar se bate la titlu!

Nici un menajat
Dan Petrescu a trimis pe teren aseară cel mai bun "11", cu toate că Unirea va juca miercuri meciul decisiv din Liga Campionilor cu VfB Stuttgart. Singurii absenţi au fost Bordeanu şi Apostol, ambii suspendaţi. Ialomiţenii au nevoie de o remiză în Germania pentru a se califica în optimile de finală ale Champions League. (Bianca Sângeorzan)

Penalty inexistent
În minutul 84, arbitrul grec Anastasios Kakos a văzut penalty la un duel în aer între Dikaba şi Onofraş. Jucătorul Unirii a căzut ca secerat fără să fie deloc obstrucţionat de congolez. Mai mult, "centralul" i-a arătat fundaşului Ceahlăului cel de-al doilea cartonaş galben. (Dragoş Georgescu)

Ştirile meciului

» Intrat
în minutul 29 în locul accidentatului Rudison, Fabbron a fost decisiv pentru Ceahlăul: un gol şi o pasă decisivă.

» Suspendat
, Dan Petrescu a urmărit meciul din tribună, alături de Narcis Răducan. Indicaţii de pe bancă a dat secundul Cristi Pojar.

» Rusescu
a revenit aseară după o pauză de două luni pricinuită de o accidentare. Ultimul meci al său fusese cel cu Stuttgart (1-1), de pe 29 septembrie.

GHEORGHE ŞTEFAN, preşedinte Ceahlăul
"Am fost cel mai mare prost! Îmi trebuiau mie arbitri străini? Ştiu eu mai multe, dar nu vreau să spun"

DINU GHEORGHE, preşedinte FC Braşov
"Ne păcălim rău cu aceşti arbitri străini. Cum îl cheamă pe grecul ăsta? Kakos, Şpagos?"