FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - SEPSI 1-0

VIDEO + FOTO O repriză și i-a fost de-ajuns! FCSB bifează victoria cu Sepsi și păstrează Rapidul la distanță » Clasamentul ACUM

FCSB - Sepsi / FOTO: Cristi Preda (GSP.ro) +23   FOTO
FCSB - Sepsi / FOTO: Cristi Preda (GSP.ro)

Articol de , , , , - Publicat duminica, 11 februarie 2024 22:50 / Actualizat duminica, 11 februarie 2024 23:05

FCSB a învins-o pe Sepsi Sf. Gheorghe, scor 1-0, în runda cu numărul 25 din Superligă. Bucureștenii păstrează un avans de 9 puncte în fruntea clasamentului.

Într-o seară de duminică primăvăratică, pe final de sezon regulat, FCSB și Sepsi s-au duelat pentru obiective diferite. Echipa lui Charalambous și-a dorit confortul de a-și face singură planurile de play-off, în timp ce covăsnenii au încercat un rezultat care să le păstreze speranța de a fi între primele „șase norocoase”.

Tavi Popescu a venit cu iubita la FCSB - Sepsi
FCSB - Sepsi

Roș-albaștrii au început bine meciul, Florinel Coman fiind foarte aproape să marcheze încă din minutul 2. Speculativi și bine ancorați, roș-albaștrii au „forțat” tot timpul în flancul stâng, la indicațiile lui Elias Charalambous.

Repriza punctelor din FCSB - Sepsi, rezolvată de Alex Băluță

Așa se naște și unicul gol al partidei. Darius Olaru este surprins în careu și scoate superb, cu viziunea sa caracteristică, în centru. După o pasă simplă a lui Baba Alhassan, Alex Băluță ne poftește la „flashback”: șutul său superb plasat îți aduce aminte ce înseamnă un jucător care-și „respiră” poziția.

Poate că ar fi momentul ca „licitația” să se oprească în ceea ce privește poziția de extremă dreaptă.

David Miculescu scapă de „palat”, dar de accidentare, nu!

În partea a doua a meciului, Sepsi începe mai curajoasă, în stilul german și interesant de simplu al lui Bernd Storck. Covăsnenii combină mult, își propun să aducă mingea în centrul careului, cu Matei și Aganovic la creație, însă Charalambous dictează un alt tempo față de prima repriză.

+19 FOTO

David Miculescu e ghinionistul serii. În minutul 64 cere schimbarea după un joc șters, în care s-a simțit inconfortabil. Nu ajunge la mingi, puține ce-i drept, decât prin alunecare, iar asta denotă și o poziționare deficitară. Poate că încredere va mai primi de la „palat”, dar de data aceasta medicul e cel care trebuie să vină cu veștile.

Se termină 1-0, iar FCSB știe și cu pragmatismul. Ar putea fi cheia cu care se deschide vitrina pentru un nou trofeu.

8dintre cele 16 victorii obținute de FCSB în acest sezon au venit la diferență de un singur gol

Clasamentul Superligii, după FCSB - Sepsi 1-0

FINAL. FCSB - Sepsi 1-0

FCSB - Sepsi, comentariu liveAUDIO pe GSP

Sepsi a contestat fără motiv golul lui Băluță

Niczuly, portarul lui Sepsi, a cerut ofsaid la Miculescu.

Miculescu, indicat cu săgeată / FOTO: Captură TV @Digi Sport 1

Atacantul celor de la FCSB s-a aflat pe traiectorie în momentul șutului lui Băluță, dar era într-o poziție regulamentară.

FCSB - Sepsi, echipe de start:

FCSB: Târnovanu - Pantea, Ngezana, Dawa, Radunovic - Olaru, Lixandru, Alhassan - Al. Băluță, Miculescu, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad - V. Crețu, Panțîru, Pandele, Luis Phelipe, Nana Antwi, Ov. Popescu, Radaslavescu
Antrenor: Elias Charalambous

Sepsi: R. Niczuly - Oroian, Kecskes, D. Ciobotariu, Dumitrescu - N. Păun - Kallaku, C. Matei, Aganovic, Fl. Ștefan - Safranko
Rezerve: D. Moldovan, R. Niczuly, M. Bălașa, Renta, J. Rodriguez, Rondon, Popsa, K. Varga, I. Gheorghe
Antrenor: Bernd Storck

• Fundașul lateral Nana Antwi, supranumit de Becali „Racheta”, apare în premieră pe foaia de joc la FCSB. În centrul atacului liderului joacă Miculescu, așa cum a anunțat finanțatorul.

Stadion: Arena Națională
Arbitru: Cojocaru Adrian Viorel (Galaţi) / A1: Avram Valentin (Bucureşti), A2: Filip Alexandru (Constanţa
Arbitru VAR: Dumitrache Bogdan (Bucureşti), Asistent VAR: Demetrescu Iuliana Elena (Râmnicu Vâlcea)

FOTO. Cele mai spectaculoase imagini din FCSB - Sepsi

+19 FOTO

UPDATE 20:45 / VIDEO. Laszlo Dioszegi a promis primă triplă

UPDATE 20:30 / Tavi Popescu, cu iubita pe Arena Națională

UPDATE 20:00 / Selecționerul Edi Iordănescu, prezent pe Arena Națională

Selecționerul Edi Iordănescu și secundul Ionel Gane și-au făcut apariția la Arena Națională.

UPDATE 19:20 / Delegația celor de la FCSB a ajuns la stadion

Valentin Gheorghe le-a pus gând rău celor de la FCSB: „Am trăit clipe minunate acolo, dar vreau să le marchez un gol”
CSU CRAIOVA - U CLUJ 2-2
Mihai Stoica nu înțelege de ce fotbalistul nu prinde mai multe minute: „Mă mir că a dispărut. Mi se părea foarte bun”