FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - FC BOTOȘANI 1-0

Tulburat de meciul pierdut în ultimul minut: „Chiar nu-mi găsesc cuvintele. De ce?”

La finalul partidei Petrolul - FC Botoșani 1-0, Flavius Stoican, 46 de ani, a lăsat de înțeles că victoria gazdelor, venită în ultimul minut, a fost una nemeritată.

Articol de - Publicat sambata, 29 aprilie 2023 22:15 / Actualizat sambata, 29 aprilie 2023 22:22

„Chiar nu îmi găsesc cuvintele. De ce? Pentru că... OK, vreau să felicit echipa gazdă, pentru că au câştigat aceste trei puncte, dar parcă, cel puţin în a doua repriză, noi am fost echipa care a avut iniţiativa. Ei nu ne puseseră probleme, dar, până la urmă, trebuie să ridicăm capul, pentru că şi noi am avut meciuri pe care le-am câştigat în ultimul minut.

Păcat pentru muncă, pentru dorinţă, ne doream să câştigăm această partidă. Cred că s-a văzut că noi am fost echipa care a avut iniţiativa, dar fotbalul se joacă pe goluri şi îi felicit pe cei de la Petrolul pentru victorie. Ne-am dorit să marcăm goluri, chiar dacă nu am reuşit”, a declarat Stoican, potrivit Orange Sport

Fotbalistul propus la FCSB, „mai bun decât Dawa”, a comis-o: penalty la ultima fază a meciului
PETROLUL - FC BOTOȘANI 1-0

Flavius Stoican, după Petrolul - FC Botoșani: „Nu trebuie să pleci fără punct în aceste situații”

Stoican își dorește ca pe viitor echipa lui să fie mai prudentă pe final de joc:

Nu am ce să le reproşez jucătorilor, dar trebuie să învăţăm că în situaţii în care scorul se duce spre 0-0, chiar dacă ai iniţiativa, trebuie să fii atent şi să nu pleci fără punct, mai ales în ultimele minute.

Nu am văzut de pe bancă, dar probabil că a fost penalty, dacă s-a verificat şi la VAR”.

Alte declarații după Petrolul - FC Botoșani 1-0:

Clar mai avem șanse la Europa, nu am pierdut nimic, putem şi noi la fel de bine să câştigăm meciul următor. Trebuie să ne refacem, să credem în şansele noastre şi să sperăm că o să fim echipa care se va bate la baraj pentru Europa

- Flavius Stoican, antrenor FC Botoșani

Şeroni a ieşit cu ruptură musculară, cred, din ce mi-a zis, dar trebuie un control şi ne vom da seama în perioada următoare

Mă bucur că am crezut până la final în victorie, mă bucură atitudinea jucătorilor. Până la acel penalty eu zic că am mai avut ocazii de a marca. S-a dovedit că Botoșani este o echipă foarte puternică. Suntem bucuroși, dar din punctul meu de vedere trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ pentru ultimele trei meciuri. Echipa trebuie să creadă în continuare și să obțină puncte