FOTBAL  »  Superliga  »  SPECIAL

FOTO Al 94-lea puzzle! » GSP vă propune un remember al campionatului încheiat ieri

Articol de - Publicat marti, 22 mai 2012 00:00 / Actualizat marti, 22 mai 2012 02:00

Un sezon decis într-un final incandescent conţine dincolo de fotografia de final, cu CFR campioană, goluri spectaculoase, accidentări crunte, simulări, gesturi emoţionante, momente cutremurătoare şi ipostaze jenante.

Al 94-lea sezon s-a terminat, ne pregătim de cupe europene, apoi începem un nou sezon la fel de nebun.

AL TREILEA TROFEU
CFR CLUJ - STEAUA (20 mai 2012)
Clujenii jubiliează după ce au cîştigat al 8-lea trofeu din ultimii trei ani. Adjudecarea celui de-al treilea titlu de campion al României a venit cu o etapă înainte, pe terenul rivalei Universitatea.

ACCIDENTARE GROAZNICĂ
STEAUA - PANDURII 1-2 (18 septembrie 2011)
În minutul 88, Gardoş a fost eliminat după ce i-a provocat involuntar o fractură de tibie şi peroneu lui Băcilă, care de atunci nu a mai revenit pe teren.

ARBITRAJUL ÎN CĂTUŞE
(25 septembrie 2011)
Arbitrajul românesc a fost zguduit din nou. De această dată de arestarea preşedintelui Comisiei Centrale a Arbitrilor, Vasile Avram. Supervizor la meciul FCM Tg. Mureş - U. Cluj, Avram, ar fi primit de la Sorin Ţerbea, prin intermediari, suma de 19.000 de euro.

GALAMAZ LOVIT
PETROLUL - STEAUA 0-3 (30 octombrie 2011)
În minutul 43 al meciului un spectator a intrat pe gazon şi l-a lovit cu pumnul pe Galamaz. Jucătorii stelişti au reacţionat, iar Martinovici şi Stanca l-au lovit la rîndul lor pe spectatorul ploieştean, arbitrul Robert Dumitru eliminîndu-i pe cei doi şi suspendînd meciul.

FĂRĂ PENARE PE STADION
PETROLUL - FCM TG. MUREŞ 0-1 (18 noiembrie 2011)
Jandarmii prahoveni şi-au încordat muşchii cu puşti şi fetele veniţi pe "Ilie Oană" după incidentele de la jocul cu Steaua. Acestora le-au fost confiscate penarele şi pixurile! În tribună s-au aflat pentru prima dată numai femei.

SIMULAREA SEZONULUI
VOINŢA SIBIU - CFR CLUJ 0-1 (27 noiembrie 2011)
În minutul 74, arbitrul Radu Petrescu a decis să anuleze un gol perfect regulamentar al gazdelor pentru fault în atac la portarul portughez Beto. De fapt, portarul CFR-ului s-a aruncat pe gazon simulînd că a fost faultat.

SARU'MÂNA SEBI
CS MIOVENI - VOINŢA SIBIU 1-2 (11 decembrie 2011)
Un gest nemaiîntîlnit pe stadioanele din România. Atacantul sibienilor Iulian Popa s-a dus la arbitrul Sebastian Colţescu, i-a luat mîna şi i-a pupat-o după ce-a fluierat finalul jocului.

MITICĂ LA BRUTĂRIE
DINAMO - GAZ METAN 2-0 (03 martie 2012)
Ultraşii dinamovişti au afişat un banner cu "Mitică la brutărie", care a fost confiscat imediat de angajaţii BGS, care l-au considerat prea dur pentru a fi afişat.

COMAN LOVEŞTE FANII
CHIAJNA - RAPID 1-0 (16 martie 2012)
Înjurat de suporterii Rapidului, Dani Coman cedează şi aruncă cu o sticlă de apă în ei!

BORCEA ÎN PERFUZII
DINAMO - SPORTUL 1-3 (17 martie 2012)
Operat pe cord deschis de profesorul Şerban Brădişteanu, la Spitalul de Urgenţă Floreasca, Cristi Borcea a reuşit în cele din urmă să găsească o modalitate prin care să vadă partida Dinamo - Sportul, chiar de la geamul unei rezerve a spitalului.

EXECUŢIE A LA HAGI
STEAUA - ASTRA 2-1 (18 martie 2012)
În minutul 35 Paul Pîrvulescu a tras la 25 de metri lateral pe poarta apărată de Silviu Lung junior, reuşind să trimită direct în vinclu. Execuţia acestuia a fost comparată cu ce a alui Hagi de la Mondialul din '94, iar Gazeta a creat reuşita în format 3D.

LIMBA ROMÂNĂ
RAPID - CEAHLĂUL 1-2 (22 martie 2012)
Fanii Rapidului s-au făcut de rîs după ce-au ridicat un banner pe care era scris "Dani, fi tare" cu un singur i. Imediat după acel meci, Mihai Stoica i-a ironizat: "Probabil au făcut limba română cu profesorul de traforaj".

DRAMA LUI BOZOVICI
CFR CLUJ - RAPID 0-5 (07 aprilie 2012)
Tragedie pentru Vladimir Bozovici înaintea partidei cu CFR! Mama internaţionalului muntenegrean a murit în ziua meciului, însă fotbalistul de 30 de ani a vrut să joace neapărat.

EXCES DE ZEL
STEAUA - FC VASLUI 0-1 (20 aprilie 2012)
Observatorul de joc Gheorghe Nedelescu a confiscat unui puşti stelist un banner pe care scria "Vreau şi eu ceva, Steaua campioană!". Pe copil îl cheamă Marius Ciobanu, are 9 ani şi e nelipsit la meciurile echipei sale.

SUNĂ TELEFONUL
RAPID - STEAUA 1-1 (29 aprilie 2012)
Camerele TV ale DigiSport au surprins un moment antologic în timpul derby-ului Rapid - Steaua. În minutul 57, la scorul de 1-1, Mihai Stoichiţă vorbea la telefon cu patronul său, Gigi Becali.

PENALTY PENIBIL
CFR CLUJ - FC BRAŞOV 1-0 (01 mai 2012)
În minutul 54, Hadnagy, atacantul Braşovului a sărit cu amîndouă mîinile sus, ca la volei şi a creat cel mai stupid penalty văzut în acest sezon.

PERVERSA DIN GIULEŞTI
RAPID - FCM TG. MUREŞ 1-1 (06 mai 2012)
Eliminaţi de arbitrul Robert Dumitru, preparatorul fizic rapidist Diego Longo şi directorul executiv al ardelenilor, Anton Heleşteanu au fost trimişi în tribună. Longo s-a furişat în spatele lui Heleşteanu şi i-a aplicat acestuia un pumn în ceafă.

BĂTAIE PE TEREN ŞI LA VESTIARE
U CLUJ - CFR CLUJ 0-1 (08 mai 2012)
Nebunia a început imediat după ce Cadu a deschis scorul pe Cluj Arena, în minutul 27. Căpitanul oaspeţilor s-a dus să se bucure chiar în faţa peluzei lui U Cluj, iar Bornescu l-a izbit violent pe acesta, punîndu-l la pămînt. Alexandru Tudor a decis ca meciul să nu se mai reia.

MOCIRLA DIN LIGA 1
CS MIOVENI - CFR CLUJ 0-5 (15 mai 2012)
Cu 15 minute întîrziere, meciul de la Mioveni porneşte ca o partidă de polo. Cele două echipe s-au luptat într-un adevărat bazin timp de 90 de minute.

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni